Dokumentacja napisana jest do Quick.Cms.Ext

Opisy w tej dokumentacji mogą różnić się lub być niedostępne, w darmowej edycji Quick.Cms.
Jeśli korzystasz z Quick.Cms.Ext v6.x, zaloguj się » aby uzyskać dostęp do rozszerzonych opisów.
Zamknij komunikat »

Quick.Cms.Ext v6.7: szczegółowe informacje

Witamy Cię użytkowniku Quick.Cms.Ext. Opisaliśmy poniżej wszystkie opcje, które znajdują się naszym systemie z podziałem na części. Jeśli po raz pierwszy stykasz się naszym programem, zalecamy skorzystać najpierw z instrukcji pierwsze kroki »

Konfiguracja systemu

Aby zmienić dane do logowania, przypisania stron do pewnych opcji lub inne funkcje, skorzystaj z konfiguracji. Najedź myszką na ikonę   znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu wyświetlającym panel administracyjny, a następnie wybierz opcję Konfiguracja.

Powinien się pojawić formularz zawierający pola:

  • Strony
    Strona startowa
    Wybierz z listy stronę, która pojawi się, gdy ktoś wejdzie na Twój serwis internetowy. Oczywiście logiczne jest, aby ustawienie tej czy poniższych stron, trzeba wpierw je dodać, ale to już masz za sobą dzięki instrukcji pierwsze kroki ».
    Strona z wynikami szukania Dostępna po instalacji dodatku pagesSearch
    Wybierz z listy stronę na której będą się pojawiały wyniki wyszukiwania. Jeśli chcesz wyłączyć wyszukiwarkę, wybierz z listy opcję brak
    Strona z mapą stron Dostępna po instalacji dodatku sitemap
    Wybierz z listy stronę, która będzie zawierała mapę Twojego serwisu internetowego. Na wybranej stronie oprogramowanie wyświetli automatycznie wszystkie strony za wyjątkiem np. podstron, które są newsami.
    Strona kontaktowa Dostępna po instalacji dodatku contactForm
    Do tej strony zostanie przypisany formularz kontaktu.
    Strona z informacją o błędzie 404 Dostępna po instalacji dodatku seoOptions
    W przypadku gdy strona która została wywołana nie istnieje, nastąpi przekierowanie na stronę ustawioną w tym polu.
    Strona z tagami Dostępna po instalacji dodatku tags
    Na tej stronie będą wyświetlane strony, które mają ustawione wybrany tag.
    Strona z wydarzeniami Dostępna po instalacji dodatku newsExt
    Na tej stronie będą wyświetlane strony, z wydarzeniami z wybranego dnia.
    Strona rejestracji Dostępna po instalacji dodatku users
    Do tej strony będzie kierował link: rejestracja użytkownika. Pamiętaj, aby do tej samej strony do jej opisu pełnego dodać widżet z formularzem rejestracji i profilu.
    Strona profilu Dostępna po instalacji dodatku users
    Do tej strony będzie kierował link: profil użytkownika. Pamiętaj, aby do tej samej strony do jej opisu pełnego dodać widżet z formularzem rejestracji i profilu
    Strona z regulaminem rejestracji Dostępna po instalacji dodatku users
    Strona z regulaminem rejestracji lub polityki prywatności. Po przypisaniu takiej strony, w trakcie rejestracji (jeśli taką udostępnisz), klient będzie musiał wyrazić akceptację regulaminu
    Strona po zalogowaniu Dostępna po instalacji dodatku users
    Strona do której użytkownik będzie przekierowany bezpośrednio po zalogowaniu.
  • Logowanie
    Nowy email
    Podaj swój nowy funkcjonujący adres email, jeśli chcesz zmienić dane do logowania. Nie musisz tego pola wypełniać, jeśli chcesz zmienić jedynie hasło.
    Nowe hasło
    Wpisz nowe hasło z którym będziesz logował się do panelu administracyjnego. Zalecamy zmieniać hasło od czasu do czasu.

    Po wpisaniu nowego adresu email lub hasła pojawią się dwa dodatkowe pola:

    Aktualny email i Aktualne hasło
    Aby ustawić nowy email lub hasło lub obu jednocześnie, trzeba podać aktualny email i hasło, aby potwierdzić, że to Ty, a nie ktoś inny, chce zmienić te dane.

    Staraj się nie zapisywać nigdzie hasła w komputerze. Nie korzystaj Więcej »z zapamiętywania hasła i adresu email w Twojej przeglądarce. To znacznie obniża bezpieczeństwo Twojego serwisu internetowego. Jak już musisz gdzieś zapisać dane do logowania, to wykorzystaj do tego zwykłą kartkę papieru i schowaj ją do swoich dokumentów. Wbrew pozorom jest to bezpieczniejsze, aczkolwiek także niezalecane, rozwiązanie niż przechowywanie danych do logowania w komputerze.

Pamiętaj, aby po zmianie danych w formularzu, zapisać dane używając do tego przycisku ZAPISZ, który znajduje się u góry i dołu formularza.

Lista stron

Przejście do listy stron odbywa się przez kliknięcie Strony na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie).

Wbrem pozorom, z listy stron można wykonać wiele czynności, a także zarządzać stronami i podstronami. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista stron
Wygląd listy
Strony pogrupowane zostały według typów menu, do których są przypisane, a sama lista podzielona jest na kolumny:
  • Id - identyfikator strony
  • Nazwa - nazwa strony. Klikając na nazwę wybranej strony, przejdziesz do jej edycji.
  • Status - jeśli opcja jest zaznaczona, strona będzie widoczna przez klientów
  • Komentarze - zaznaczenie opcji umożliwi Twoim klientom pisanie komentarzy w wybranej stronie. Dostępne po instalacji dodatku comments
  • Pozycja - określa kolejność wyświetlania strony w stosunku do innych. Strony wyświetlają się od najmniejszej do największej wartości. Dopuszczalne są wartości ujemne
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawierają ikonki odpowiadające za przejście do edycji strony  , dodania nowej podstrony   lub jej usunięcia  . Po instalacji dodatku clonePages na liście pojawia się dodatkowa ikonka klonowania  .
Modyfikowanie stron z listy
Stronami można zarządzać z listy przez zmianę ich statusu (widoczności) lub pozycję względem innych stron. Pamiętaj, aby po zmianie tych danych dokonać zapisu przez kliknięcie pomarańczowego przycisku zapisz, który znajduje się na górze i dole listy.
Dodatkowe informacje
  • Sortowanie stron - kliknij na jedno z pól u góry listy z nazwą: Id, Nazwa lub Pozycja, a lista stron zostanie posortowana według wybranego pola.
  • Wyszukiwanie stron - nad listą znajduje się wyszukiwarką dzięki, której łatwiej będzie Ci znaleźć strony
  • Szybki podgląd strony - po najechaniu myszką na nazwę strony w liście, pojawi się ikona  , której kliknięcie spowoduje przejście do strony widzianej przez Twojego klienta
  • Przeglądanie stron na osobnej liście - jeśli obok nazwy strony znajduje się ikona  , oznacza to, że jej podstrony dostępne są na osobnej liście. Kliknij na ikonkę, aby przejść do listy podstron wybranej strony nadrzędnej.
  • Dodatkowe informacje - jeśli obok nazwy strony znajduje się ikona   z liczbą, to po najechaniu myszką na nią zobaczysz pomocne informacje o np. przekierowaniu wybranej strony na inny adres, instrukcji do robotów, itp.
  • Szybkie dodanie do menu - przy nazwie menu na liście zobaczysz ikonkę  . Kliknięcie na nią spowoduje przejście do formularza nowej strony z automatycznym oznaczeniem, że będzie przydzielona do wybranego przez Ciebie menu
  • Szybkie dodanie do strony nadrzędnej - po kliknięciu na ikonkę   dla wybranej strony nadrzędnej, przejdziesz do formularza nowej podstrony, która będzie posiadała ustawioną stronę nadrzędną.

Edycja strony

Przejście do formularza edycji strony odbywa się przez kliknięcie w nazwę strony lub w ikonę  

Powinien się pojawić formularz zawierający pola:

  • Treść
    Nazwa
    Jest to nazwa edytowanej strony która będzie się wyświetlała w menu lub w liście podstron oraz jako tytuł gdy ktoś na tą stronę wejdzie. Jest możliwość Więcej »zmiany nazwy strony wyświetlającej się w menu lub gdy jest ona zbyt długa. Aby tego dokonać ustaw pole Nazwa w menu w zakładce Zaawansowane.
    Opis krótki
    Jest to tekst który będzie się wyświetlał w liście podstron.
    Opis pełny
    Jest to treść strony. Dzięki wbudowanemu edytorowi można dodawać wiele różnych rzeczy jak listy, obrazy, odnośniki, galerie, widżety itd. Aby dodać wybraną galerię lub widżet (o ustawionej lokalizacji Niestandardowa) do treści strony kliknij odpowiednio w ikonę   lub  , a następnie wybierz z listy element który chcesz dodać. Jeżeli na Twojej stronie jest zbyt wiele treści i chciałbyś zastosować Stronicowanie tekstu, kliknięcie w ikonę   spowoduje podzielenie treści na kilka stron.
  • Opcje
    Status
    Pole odpowiadające za to czy dana strona jest aktywna i wyświetla się użytkownikom odwiedzającym Twoją witrynę czy nie. Pole Status można wykorzystać także do podglądu przez administratora serwisu aby sprawdzić końcowy efekty wyglądu strony przed udostępnieniem jej odwiedzającym. Aby tego dokonać Więcej »zaloguj się do panelu administracyjnego, wyłącz status strony a następnie przeglądając Twoją witrynę od strony klienta zauważysz, że edytowana strona z wyłączonym statusem jest widoczna ( tylko dla Ciebie ). W porzypadku gdyby taka funkcjonalność nie działała, skontaktuj sie z webmasterem aby skonfigurował odpowiednio tę opcję
    Strona nadrzędna
    Tworzoną/edytowaną stronę można przypisać do innej strony która wyświetli ją w liście podstron. Jeżeli jednak nie chcesz aby dana strona była podstroną wybierz opcję brak, a następnie ustaw menu w którym się ma wyświetlać.
    Pozycja
    Określa pozycję strony w menu, liście podstron, itd. Strony z mniejszą pozycją wyświetlają się przed stronami z większą pozycją. Dopuszczalne są liczby ujemne w celu ułatwienia obsługi tego pola gdy serwis posiada dużo stron.
    Menu
    Określa do którego menu zostanie przypisana edytowana strona. Pole to zostaje ukryte gdy któraś strona z listy stron nadrzędnych została wybrana.
    Podstrony
    Wybierz z listy sposób w jaki zostaną wyświetlone podstrony przypisane do tej strony.
    • Lista - prosta lista podstron - domyślnie jedna pod drugą
    • Newsy - j.w. jednak tą listę stosuje się zwykle np dla aktualności gdzie wyświetla się jeszcze dodatkowo datę (jeśli jest podana). News'y domyślnie będą posortowane według daty od najnowszych do najstarszych oraz nie będą się generowały w Mapa strony.
    • Galeria - podstrony będą wyświetlały się w postaci galerii zdjęć w trzech kolumnach.
    • Slider - podstrony będą wyświetlały się w postaci slidera.
    • Brak wyświetlania - podstrony nie będą się wyświetlały na danej stronie

    Jeśli chcesz mieć wpływ na elementy wyświetlane na poszczególnych listach to zapoznaj się z opisem zmiennej $config['default_pages_list_config_type_x']

    Komentarze Dostępne po instalacji dodatku comments
    Zaznaczając tą opcję, na stronie możliwe będzie dodawanie komentarzy.
    Link - masz pytanie? Dostępne po instalacji dodatku askFormLink
    Pole odpowiada za wyświetlenie się linku "Masz pytanie?" kierującego do formularza kontaktowego.
    Slider
    Wybierz z listy sliderów ten, który ma się wyświetlać na stronie jako główny slider. Możesz także wyłączyć wyświetlanie slidera w edytowanej stronie po wybraniu opcji brak. W innym przypadku będzie się wyświetlał slider ustawiony jako domyślny.
    Nazwa w menu
    Wpisz inną nazwę strony która zostanie wyświetlona w menu. Najczęściej wykorzystywana funkcja w przypadku, gdy nazwa strony wpisana w polu Nazwa jest zbyt długa.
    Słowa kluczowe Dostępne po instalacji dodatku pagesSearch
    Pole, z którego korzysta wyszukiwarka w skrypcie (nie mylić z wyszukiwarkami internetowymi np Google). Tu wpisywane powinny być wszystkie frazy, które nie występują w nazwie, opisie krótkim i pełnym oraz w polach SEO. Nie są one widoczne na stronie.
    Lista plików w postaci tabelarycznej Dostępne po instalacji dodatku downloadExt
    Wszystkie pliki oprócz zdjęć znajdujące się na edytowanej stronie zostaną wyświetlone w postaci tabelki z dodatkowymi informacjam, a także z możliwością sortowania ich według nazwy, daty wgrania na serwer itd.
    Menu rozwijane Dostępne po instalacji dodatku dropDownMenu
    Jeżeli strona posiada podstrony, po zaznaczeniu tej opcji będą one się wyświetlały w menu rozwijalnym po najechaniu na daną stronę.
    Nieaktywny link w menu Dostępne po instalacji dodatku dropDownMenu
    Opcja wyłączenia generowania linka do edytowanej strony. Rozwiązanie stosowane dla stron nadrzędnych, których funkcją jest kierowanie do podstron. Wyłączenie linkowania w menu spowoduje, że po najechaniu myszką na stronę nadrzędna np. Oferta będzie trzeba wybrać jedną z podstron, gdyż kliknięcie w stronę nadrzędną nie będzie możliwe.
    Grupa użytkowników Wybór grup dostępny po instalacji dodatku users
    Możliwość przypisania strony dla wybranej grupy użytkowników. Edytowana strona będzie widoczna tylko dla wybranej grupy użytkowników, którzy muszą wpierw się zalogować.
  • Seo
    Przekieruj na adres
    Wpisując pełny adres w to pole, osoba odwiedzająca daną stronę zostanie przeniesiona na podany adres www. Można przekierowywać na strony wewnątrz witryny jak i na zewnątrz.
    lub wybierz przekierowanie na stronę
    Opcja ta zostanie wyświetlona po naciśnięciu przycisku Więcej znajdującego się obok rozwijalnej listy Przekieruj na adres. Przekieruj na stronę jest to funkcja której używanie zalecane jest w przypadku, gdy edytowana strona ma przekierować na inną stronę znajdującą się w serwisie.
    Tytuł strony
    Nazwa która zostanie wyświetlona w pasku przeglądarki internetowej, a także jako tytuł strony podczas wyszukiwania w wyszukiwarce google.
    Nazwa url
    Nazwa jaka ma wyświetlać się w polu adresu w przeglądarce internetowej. Warto stosować to pole gdy w serwisie znajdują się dwie takie same strony o tym samym tytule. Ten adres także jest wykorzystywany podczas wyszukiwania w google.
    Opis meta
    To pole zawiera krótki opis strony internetowej widoczny i wykorzystywany przez wyszukiwarki. Gdy pole jest puste skrypt samodzielnie wygeneruje opis, jednakże gdyby zaszła taka potrzeba to opis meta można ustawić ręcznie.
    Tagi Pole dostępne po instalacji dodatku tags
    Możesz powiązać ze stroną tagi, które wyświetlą się pod opisem edytowanej strony. Po stronie klienta, po kliknięciu w link z tagiem wyświetlą się wszystkie strony, które posiadają przypisany tag. Kliknięcie na link "Nowy tag" wyświetli w nowym oknie przeglądarki formularz dodania tagu. Wypełnij go zgodnie z instrukcją » i zapisz tag. Następnie zamknij okno z tagiem, zapisz stronę i powinieneś zobaczyć nowo dodany tag. Możliwe jest wyświetlanie listy tagów przypisanych do danej strony także na liście podstron. Służy do tego parametr dodatkowy "aPageElements" w zakładce "Zaawansowane".
    Instrukcje dla robotów
    Wybierz z listy pozycję którą chcesz używać. Możesz np. sprawić, że edytowana strona nie będzie indeksowana przyz Google.
    Id strony w linku
    Zaznacz to pole w przypadku gdy chcesz aby w linku wyświetlało się id edytowanej strony.
    Ukryj w mapie strony Dostępne po instalacji dodatku pagesSearch
    Po wybraniu tej opcji, edytowana strona nie pojawi się w mapie strony (jeśli z niej korzystasz w swoim serwisie), a także w mapie strony XML (http://twoj-adres.pl/sitemap.xml) Pole dostępne po instalacji dodatku sitemap
    Ukryj w wyszukiwarce
    Po wybraniu tej opcji, edytowana strona nie pojawi się w wynikach wyszukiwania, podczas wyszukiwania w wyszukiwarce zawartej w ramach Twojego serwisu (jeśli z niej korzystasz). Tą opcję powinny mieć zaznaczone strony, które są tylko stronami "funkcyjnymi" np strona rejestracji czy formularz zamówienia.
  • Dodaj pliki

    Ta zakładka umożliwia wgranie nowych plików na serwer oraz wyświetla listę już istniejących które następnie można dodać do strony.

    Dodawanie plików z komputera

    Aby dodać pliki, kliknij w przycisk Pliki z komputera, a następnie wybierz pliki które chciałbyś zamieścić na edytowanej stronie. Po wgraniu należy zapisać stronę naciskając na przycisk zapisz aby wgrane pliki zostały przypisane do edytowanej strony. Jeżeli chcesz dodać więcej niż jeden plik, przytrzymaj klawisz Ctrl, a następnie zaznacz inne pliki.

    Pliki na serwerze

    Gdy plików jest zbyt wiele, nie wszystkie zostaną wyświetlone. Pojawi się natomiast przycisk Wyświetl wszystkie pliki który po naciśnięciu Więcej »wyświetli wszystkie pliki znajdujące się na serwerze. W przypadku gdy znasz nazwę pliku, do jego odnalezienia posłuży wyszukiwarka, która jest umiejscowiona w kolumnie Plik.

    Lista plików została podzielona na kolumny ( wszystkie wyświetlą się po wybraniu jednego z plików ):

    • Wybierz - zaznacz zdjęcia które chcesz dodać do strony
    • Plik - nazwa pliku
    • Pozycja - kolejność w jakiej będą wyświetlać się pliki w przypadku ich większej ilości. Dopuszczalne są wartości ujemne
    • Opis - wyświetlany pod plikiem i w atrybucie ALT jeśli pole "Alternatywny opis" jest puste. Więcej »W przypadku zdjęcia jeśli zmienna $config['link_images_to_url_from_description'] » jest włączona, możesz wstawić do tego pola adres URL zaczynający się od "http" np. http://www.onet.pl. Wtedy gdy odwiedzający Twoją stronę, kliknie na miniaturkę zdjęcia w szczegółach strony, zostanie przekierowany na stronę www.onet.pl. Przydatne rozwiązanie, gdy miniaturka zdjęcia to np. logo producenta, które ma kierować na stronę internetową producenta. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz wyświetlić adres URL strony w miejscu opisu zdjęcia i nie chcesz przekierowywać po kliknięciu na zdjęcia na ten adres URL, usuń przedrostek "http://" z tego adresu. Przykładowo zamień np. "http://www.onet.pl" na "www.onet.pl".
    • Alternatywny opis - dotyczy tylko zdjęć - osobny opis dla atrybutu ALT, który ma duże znaczenie dla wyszukiwarek internetowych.
    • Lokalizacja: szczegóły strony - dotyczy tylko zdjęć - miejsce, w którym będzie wyświetlane zdjęcie w przypadku wejścia w szczegóły strony.
    • Miniaturka - dotyczy tylko zdjęć - wielkość (rozmiar) dłuższego boku miniatury (do wyboru są rozmiary 3 miniatur opisane poniżej) oraz proporcje kadrowania:
      1. Szczegóły strony - rozmiar miniaturki, która pojawi się w szczegółach strony. Po prawej stronie obok wyboru rozmiaru możesz także ustawić opcję powiększenia zdjęcia. Odznaczając tą opcję spowodujesz, że nie będzie możliwe kliknięcie na zdjęcie wyświetlane w szczegółach strony, aby zobaczyć jego wersję powiększoną. Rozwiązanie przydatne, gdy w opisie strony wyświetlane zdjęcia są duże i niepotrzebne jest prezentowanie powiększonej wersji.
      2. Lista podstron - rozmiar miniaturki wyświetlanej w liście podstron gdy strona została przypisana do strony nadrzędnej. Zaznacz wpierw przy tym rozmiarze pole i wtedy pojawi się wybór różnych rozmiarów miniaturki, a także przycisk "x", którego kliknięcie spowoduje anulowanie wyboru.
      3. Inne np. widżety - rozmiar miniaturki wyświetlanej w innych lokalizacjach niż wymienione powyżej np. w widżetach. Zaznacz wpierw przy tym rozmiarze pole i wtedy pojawi się wybór różnych rozmiarów miniaturki, a także przycisk "x", którego kliknięcie spowoduje anulowanie wyboru.
      4. Kadrowanie - dotyczy tylko zdjęć - lista możliwych proporcji w jakich miniaturka zostanie wykadrowana i dodana do strony
  • Pliki

    Ta zakładka wyświetla pliki przypisane do edytowanej/tworzonej strony oraz umożliwia ich usuwanie.

    Lista plików została podzielona na kolumny:

    • Usuń - zaznacz zdjęcia które chcesz usunąć ze strony
    • Plik - nazwa pliku
    • Pozycja - kolejność w jakiej będą wyświetlać się pliki w przypadku ich większej ilości. Dopuszczalne są wartości ujemne
    • Opis - wyświetlany pod plikiem i w atrybucie ALT jeśli pole "Alternatywny opis" jest puste. Więcej »W przypadku zdjęcia jeśli zmienna $config['link_images_to_url_from_description'] » jest włączona, możesz wstawić do tego pola adres URL zaczynający się od "http" np. http://www.onet.pl. Wtedy gdy odwiedzający Twoją stronę, kliknie na miniaturkę zdjęcia w szczegółach strony, zostanie przekierowany na stronę www.onet.pl. Przydatne rozwiązanie, gdy miniaturka zdjęcia to np. logo producenta, które ma kierować na stronę internetową producenta. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz wyświetlić adres URL strony w miejscu opisu zdjęcia i nie chcesz przekierowywać po kliknięciu na zdjęcia na ten adres URL, usuń przedrostek "http://" z tego adresu. Przykładowo zamień np. "http://www.onet.pl" na "www.onet.pl".
    • Alternatywny opis - dotyczy tylko zdjęć - opis dla atrybutu ALT, który ma duże znaczenie dla wyszukiwarek internetowych.
    • Lokalizacja: szczegóły strony - dotyczy tylko zdjęć - miejsce, w którym będzie wyświetlane zdjęcie w przypadku wejścia w szczegóły strony.
    • Miniaturka - dotyczy tylko zdjęć - wielkość (rozmiar) dłuższego boku miniatury (do wyboru są rozmiary 3 miniatur opisane poniżej) oraz proporcje kadrowania:
      1. Szczegóły strony - rozmiar miniaturki, która pojawi się w szczegółach strony. Po prawej stronie obok wyboru rozmiaru możesz także ustawić opcję powiększenia zdjęcia. Odznaczając tą opcję spowodujesz, że nie będzie możliwe kliknięcie na zdjęcie wyświetlane w szczegółach strony, aby zobaczyć jego wersję powiększoną. Rozwiązanie przydatne, gdy w opisie strony wyświetlane zdjęcia są duże i niepotrzebne jest prezentowanie powiększonej wersji.
      2. Lista podstron - rozmiar miniaturki wyświetlanej w liście podstron gdy strona została przypisana do strony nadrzędnej. Zaznacz wpierw przy tym rozmiarze pole i wtedy pojawi się wybór różnych rozmiarów miniaturki, a także przycisk "x", którego kliknięcie spowoduje anulowanie wyboru.
      3. Inne np. widżety - rozmiar miniaturki wyświetlanej w innych lokalizacjach niż wymienione powyżej np. w widżetach. Zaznacz wpierw przy tym rozmiarze pole i wtedy pojawi się wybór różnych rozmiarów miniaturki, a także przycisk "x", którego kliknięcie spowoduje anulowanie wyboru.
      4. Kadrowanie - dotyczy tylko zdjęć - lista możliwych proporcji w jakich miniaturka zostanie wykadrowana i dodana do strony
  • Daty
    Data
    Wpisanie daty według wskazanego formatu sprawi, że na stronie która jest podstroną zostanie wyświetlona wartość wpisana do tego pola. Zależnie od konfiguracji skrypt umożliwia stosowanie dwóch formatów daty. Więcej »
    • pierwszy z nich to wbudowana w przeglądarce obsługa daty przy pomocy kalendarza. Jest to ułatwienie i zabezpieczenie przed wpisaniem złego formatu daty.
    • druga to mniej przyjazna wizualnie, ale dająca większe możliwości i znana ze starszej wersji, data podawana razem z godziną i minutą.
    Wydarzenie od Pole dostępne po instalacji dodatku newsExt
    Data od której wydarzenie będzie się wyświetlać w kalendarzu w przypadku ustawienia daty "Wydarzenie od", lub tylko ta konkretna data, kiedy wydarzenie się wyświetli w kalendarzu. Zależnie od konfiguracji skrypt umożliwia stosowanie dwóch formatów daty Więcej »
    • pierwszy z nich to wbudowana w przeglądarce obsługa daty przy pomocy kalendarza. Jest to ułatwienie i zabezpieczenie przed wpisaniem złego formatu daty.
    • druga to mniej przyjazna wizualnie, ale dająca większe możliwości i znana ze starszej wersji, data podawana razem z godziną i minutą.
    Wydarzenie do Pole dostępne po instalacji dodatku newsExt
    Data do której wydarzenie będzie się wyświetlać w kalendarzu w przypadku ustawienia daty "Wydarzenie do", lub tylko ta konkretna data, kiedy wydarzenie się wyświetli w kalendarzu. Zależnie od konfiguracji skrypt umożliwia stosowanie dwóch formatów daty Więcej »
    • pierwszy z nich to wbudowana w przeglądarce obsługa daty przy pomocy kalendarza. Jest to ułatwienie i zabezpieczenie przed wpisaniem złego formatu daty.
    • druga to mniej przyjazna wizualnie, ale dająca większe możliwości i znana ze starszej wersji, data podawana razem z godziną i minutą.
    Podstrony w kalendarzu Dostępne po instalacji dodatku newsExt
    Jeśli opcja jest zaznaczona, podstrony pierwszego zagłębienia, będą wyświetlane w widżecie z wybraną opcją, kalendarz.
    Wyświetl datę i autora modyfikacji Dostępne po instalacji dodatku pagesLogs
    Zaznaczenie tej opcji spowoduje wyświetlenie, po stronie klienta, daty oraz nazwy administratora, który wykonał ostatnią modyfikację edytowanej strony.
    Dostępna od daty Wyświetli się po instalacji dodatku publicationDate
    Data, która informuje system od kiedy edytowana strona ma być widoczna dla odwiedzających Twoją witrynę. Przykładowo jeśli chcesz poinformować o czasowej promocji, możesz ustawić początkową datę publikacji wiadomości na stronie.
    Dostępna do daty Wyświetli się instalacji dodatku publicationDate
    Data, która informuje system do kiedy edytowana strona ma być widoczna dla odwiedzających Twoją witrynę. Przykładowo jeśli chcesz poinformować o czasowej promocji, możesz ustawić końcową datę publikacji wiadomości na stronie.
  • Zaawansowane

    Ten element formularza może być niewidoczny dla Ciebie jeśli wyłączony jest tryb deweloperski i zmienna $config['disable_advanced_tab_editing'] jest ustawiona na true.

    Podstrony w panelu na osobnej liście
    Zaznaczenie tej opcji spowoduje ukrycie listy podstron edytowanej strony nadrzędnej, z głównej listy stron w panelu administracyjnym. Przy stronie nadrzędnej na liście pojawi się ikonka ze znaczkiem "+", po jej kliknięciu nastąpi przekierowanie listy podstron wybranej strony nadrzędnej.
    Szablony
    Wybierz z listy szablon, który będzie się wyświetlał po wejściu na edytowaną stronę.
    Dodatkowe parametry

    Opcje dostępne w tym miejscu wymagają zaawansowanej wiedzy. Modyfikacja wpisanych wartości może doprowadzić do niepoprawnego wyświetlania się edytowanej podstrony w menu, w szczegółach czy innym miejscu na stronie. Radzimy zachować ostrożność w korzystaniu z tych opcji. W dziale Projekt graficzny - zaawansowane informacje » opisaliśmy szczegółowo jak korzystać z dodatkowych parametrów.

  • Cechy

    Zakładka jest dostępna po instalacji dodatku pagesFeatures

    W tej zakładce można wpisać cechy np. dane techniczne produktu.

    Jeśli korzystasz z zaawansowanej wyszukiwarki (dodatek advancedSearch) z wyszukiwaniem cech, wpisuj wartości według tego samego formatu. Przykładowo wpisując wagę 10 kg, zastosuj ten sam format: 10 kg. Wpisując inne formaty wagi w wyszukiwarce może się pojawić np. 10 kg, 10kg, 10 kilogramów, 10.00 kg, 10 000 gram, itd. Ważna w tej sytuacji jest standaryzacja opisów cech, które mają się wyświetlać w wyszukiwarce.

    Możliwe jest już podczas dodawania cechy (w menu Strony -> Nowa cecha) definiowanie możliwych wartości, które możesz później wybierać tutaj podczas edycji strony.

    Kliknięcie na link "Nowa cecha" wyświetli dwa pola. W pierwszym polu wpisz nazwę cechy np. Waga, a w drugim polu wartość cechy (dane techniczne) np. 10 kg.

  • Powiązane

    Zakładka jest dostępna po instalacji dodatku relatedPages

    Ta zakładka umożliwia wybranie powiązanych ze sobą stron, które wyświetlą się po stronie klienta pod opisem pełnym strony.

    Powiązane strony
    Wybierz strony z którymi ta strona jest powiązana. Można wybrać myszką wiele stron przyciskając jednocześnie na klawiaturze CTRL.
    Lista jako slider
    Po wybraniu tej opcji, lista powiązanych stron wyświetlać się będzie w postaci slidera, a nie klasycznej listy.
    Wyszukaj powiązania
    Po kliknięciu przejdziesz do listy, aby dowiedzieć się z jakimi stronami powiązana jest edytowana strona.

Pamiętaj, aby po zmianie danych w formularzu, zapisać dane używając do tego przycisku ZAPISZ, który znajduje się u góry i dołu formularza.

Dodatkowe opcje zapisu:

  • zapisz i przejdź do listy - ta opcja zapisu zapisze edytowaną stronę wprowadzając na niej zmiany i przekieruje do listy stron wyświetlając wszystkie strony znajdujące się w serwisie. System posiada opcję konfiguracyjną, która umożliwia przejście do ostatnio używanej listy. Więcej »Jest to szczególnie przydatne jeśli często korzystasz z wyszukiwarki lub newsy posiadasz na osobnej liście (za tą funkcję odpowiada zmienna $config['display_news_in_admin_pages_lists'] »). Dowiedz się więcej na temat zapamiętywania ostatnio używanej listy w opisie zmiennej $config['redirect_to_last_used_list'] »
  • zapisz i dodaj kolejne - ta opcja zapisu zapisze edytowaną stronę wprowadzając na niej zmiany i przekieruje do pustego formularza aby stworzyć nową stronę.
  • zapisz i klonuj - ta opcja zapisu zapisze edytowaną stronę wprowadzając na niej zmiany i stworzy następną stronę z identyczną zawartością Opcja dostępna po instalacji dodatku clonePages

Eksport i aktualizacja z pliku CSV

Po najechaniu na zakładkę "Strony" wybierz link Eksport do CSV. Zapisz pobrany plik na dysku i otwórz w dowolnym edytorze tekstu np. Notatnik.

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem exportImport, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Funkcjonalność daje możliwość eksportu stron do czytelnego formatu CSV, a także późniejszego ich importu (aktualizacji) do bazy danych. Strony wpisane są w oddzielnych liniach, a znajdujące się w nich dane dzieli tzw. separator "$". Opisy wszystkich danych wyświetlają się w pierwszej linii pliku.

Dane stron można zmieniać. Należy pamiętać by zachować format danych (np. pozycja ma mieć wartość numeryczną), a także kolejność kolumn i znak "$" stosować tylko jako separator danych (pól).

Poniżej opisane są niektóre pola:

  • Id - id strony, która ma być zaktualizowana. To pole zalecamy traktować jako informacyjne, nie do modyfikacji.
  • Rodzice (informacyjnie tylko) - wskazówka w jakiej stronie nadrzędnej znajduje się wybrana podstrona. Modyfikacja danych w tym polu nie ma wpływu na dane aktualizowane w bazie danych. Dane prezentowane w tym polu mają charakter jedynie informacyjny.

Link Aktualizacja z CSV prowadzi do formularza dodania pliku w formacie CSV. Wyświetlony formularz zawiera pola:

  • Plik - wybierz z dysku plik CSV.

Uwaga!
Przed importem stron zaleca się dokonanie kopii zapasowej bazy danych opisanej w dziale lista kopii zapasowych ».

Importowanie stron

Każda operacja powinna zostać zakończona zapisanien danych przez wciśnięcie np. przycisku "wgraj plik", znajdującego się u góry lub u dołu formularza.

Import danych do programu OpenOffice.org Calc

Po uruchomieniu programu OpenOffice.org Calc wybierz w menu górnym "Plik" a następnie "Otwórz". Wybierz z dysku plik z wyeksportowanymi danymi w formacie CSV.

Następnie ustaw opcje tak, by były takie same, jak w poniższym przykładzie:

Importowanie danych do OpenOffice.org Calc

Prawidłowo zaimportowane dane powinny wyglądać podobnie jak w poniższym przykładzie:

Dane w OpenOffice.org Calc

Po dokonanych zmianach można zapisać dane wybierając w menu "Plik", a następnie "Zapisz". Po wybraniu tej opcji może wyskoczyć komunikat pytający w jakim formacie dane mają być zapisane. Należy wybrać opcję z zapisaniem danych w formacie CSV.

Uwaga! Usunięcie wszystkich danych wybranej strony z arkusza nie spowoduje usunięcia danych w bazie danych systemu. Dla lepszej organizacji zmienianych danych możesz usuwać całe wiersze z danymi wybranych podstron, które nie mają ulec modyfikacji. Zostawiając jedynie dane zmodyfikowanych podstron będziesz wiedział jakie podstrony uległy zmianie danej aktualizacji z CSV.

Cechy

Przejście do listy cech odbywa się przez najechanie na przycisk Strony na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie), a następnie kliknięcie w link Cechy.

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem pagesFeatures, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Z tej listy możesz dowiedzieć się więcej o cechach, które znajdują się na Twojej stronie. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista tagów
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Id - identyfikator cechy
  • Nazwa - nazwa cechy
  • użyty na stronach - ilość wszystkich stron używających danej cechy. Najechanie myszką na cyfrę spowoduje wyświetlenie list podstron, które używają wybranej cechy. Gdy podstron jest więcej możesz wyszukać wszystkie z nich poprzez kliknięcie na link "Wyszukaj przypisane strony"
  • Pozycja - określa kolejność wyświetlania cech w stosunku do innych. Cechy wyświetlają się od najmniejszej do największej wartości. Dopuszczalne są wartości ujemne
  • Status - czy cecha jest aktywna, jeśli "tak" będzie widoczna dla klientów
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawierają ikonki odpowiadające za edycję cechy   lub jej usunięcie  

Nowa cecha

Aby dodać do strony nową cechę należy najechać na zakładkę Strony a następnie kliknąć w przycisk Nowa cecha.

Powinien się pojawić formularz zawierający pola:

Wygląd formularza
  • Nazwa - nazwa cechy
  • Pozycja - określa kolejność wyświetlania cech w stosunku do innych. Cechy wyświetlają się od najmniejszej do największej wartości. Dopuszczalne są wartości ujemne
  • Status - czy cecha jest aktywna. Nieaktywne cechy można przypisywać do stron i ustawiać im wartości, ale nie są one widoczne dla klientów
  • Opcja wyboru - zaznaczenie daje możliwość zdefiniowania listy wartości jakie będzie można wybierać w edycji strony. Klikając przycisk "Nowa wartość" można dodawać kolejne elementy listy.

Kliknięcie na link Wyszukaj przypisane strony, który jest dostępny w trakcie edytowania cechy, spowoduje przejście do listy stron używających w opisie edytowanej cechy.

Pamiętaj, aby po zmianie danych w formularzu, zapisać dane używając do tego przycisku ZAPISZ, który znajduje się u góry i dołu formularza.

Lista widżetów

Przejście do listy widżetów odbywa się przez kliknięcie Widżety na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie).

Z listy widżetów można wykonać wiele czynności, a także zarządzać widżetami. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista widgetów
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Id - identyfikator widżetu
  • Nazwa - nazwa widżetu. Klikając na nazwę wybranego widżetu, przejdziesz do jego edycji.
  • Status - jeśli opcja jest zaznaczona, widżet będzie widoczny przez klientów
  • Pozycja - określa kolejność wyświetlania widżetu w stosunku do innych. Widżety wyświetlają się od najmniejszej do największej wartości. Dopuszczalne są wartości ujemne
  • Lokalizacja (użyty na stronach) - określa miejsce gdzie dany widżet się wyświetla. Numery wyświetlane w kółku informują o ilości podstron w których dany widżet się wyświetla. Najechanie myszką na cyfrę spowoduje wyświetlenie list podstron do których przypisany jest widżet. Gdy podstron jest więcej możesz wyszukać wszystkie z nich poprzez kliknięcie na link "Wyszukaj przypisane strony".
  • Wyświetl - informuje dla jakiej grupy osób odwiedzających serwis ma być wyświetlany widżet. Dostępne po instalacji dodatku users
  • Wyświetlanie w zakresie dat - zakres dat w jakich emitowany ma być widżet. Dostępne po instalacji dodatku widgetsExt. Informacja ta wyświetlana jest w formie graficznej obok nazwy widżetu.
  • Opcja wyświetlania - określa jakie elementy są wyświetlane (dane strony, treść, menu itd. ).
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawierają ikonki odpowiadające za przejście do edycji widżetu   lub jego usunięcia  
Modyfikowanie widżetów z listy
Widżetami można zarządzać z listy przez zmianę ich statusu (widoczności) lub pozycję względem innych widżetów. Pamiętaj, aby po zmianie tych danych dokonać zapisu przez kliknięcie pomarańczowego przycisku zapisz, który znajduje się na górze i dole listy.
Dodatkowe opcje
  • Sortowanie widżetów - kliknij na jedno z pól u góry listy z nazwą: Id, Nazwa, Pozycja, Lokalizacja lub Opcja wyświetlania, a lista widżetów zostanie posortowana według wybranego pola.
  • Wyszukiwanie widżetów - nad listą znajduje się wyszukiwarką dzięki, której łatwiej będzie Ci znaleźć widżety. Wyszukiwarka przeszukuje widżety po nazwie, lokalizacji czy opcji wyświetlenia.

Edycja widżetów

Przejście do formularza edycji widżetu odbywa się przez kliknięcie w nazwę widżetu lub w ikonę  

Powinien się pojawić formularz zawierający pola:

  • Treść
    Nazwa
    nazwa widżetu. Obok tego pola pojawia się opcja wyboru widoczności nazwy w wyświetlanym widżecie. Odznaczenie tej opcji spowoduje ukrycie tylko nazwy dla odwiedzających Twoją stronę
    Treść
    Jest to treść którą można dodać do widżetu
    Lokalizacja
    Określa miejsce w którym wyświetli się widżet. Wybranie opcji Niestandardowa zazwyczaj jest wykorzystywane w przypadku, gdy widżet ma być umieszczony w treści strony.
    • Nagłówek - nad menu - widżet będzie znajdował się w nagłówku strony nad menu głównym
    • Nagłówek - pod menu i nad treścią strony - w tym przypadku będzie się wyświetlał pod menu głównym nad treścią strony
    • Niestandardowa - widżet wyświetla się tylko w przypadku gdy został dodany do treści strony
    • Sekcja techniczna - nagłówek HEAD - widżety techniczne wyświetlające kod najczęściej zewnętrznych skryptów Java Script w sekcji HEAD
    • Sekcja techniczna - początek BODY - widżety techniczne wyświetlające kod różnych dodatków zaraz za definicją znacznika BODY
    • Sekcja techniczna - przed końcem BODY - widżety techniczne wyświetlające kod różnych dodatków przed końcem znacznika BODY
    • Stopka - pod treścią strony - widżet będzie wyświetlał się w stopce pod treścią strony
    • Stopka - pod stopką strony - widżet będzie wyświetlał się w stopce pod stopką strony
    • Stopka strony - dolna belka serwisu gdzie wyświetlane są informacje o prawach autorskich. Ta lokalizacja jest często wykorzystywana do wyświetlania dolnego menu z linkami do kontaktu, regulaminu, itp.
    Opcje wyświetlania
    Lista wyboru elementów, które ma widżet wyświetlić
    Wyświetl Opcja dostępna po instalacji dodatku users
    Określa grupę odwiedzających mających dostęp do widżetu.
    • Wszyscy - wyświetlony zostanie wszystkim odwiedzającym.
    • Zalogowani - wyświetlony zostanie jedynie zalogowanym użytkownikom.
    • Niezalogowani - wyświetlony zostanie jedynie niezalogowanym odwiedzającym.
    Pozycja
    Określa kolejność wyświetlania widżetu w stosunku do innych. Widżety wyświetlają się od najmniejszej do największej wartości. Dopuszczalne są wartości ujemne
    Status
    Jeśli opcja jest zaznaczona, widżet będzie widoczny dla odwiedzających Twoją stronę.
    Dostęp do edycji Opcja dostępna po instalacji dodatku widgetsAccess
    Określa jaki poziom dostępu wymagany jest do edycji danego widżetu
  • Zaawansowane

    Zakładka jest dostępna po instalacji dodatku widgetsExt

    Wyświetlaj od
    Wpisanie daty według wskazanego formatu sprawi, że widżet będzie widoczny dopiero od tej daty. Zależnie od konfiguracji skrypt umożliwia stosowanie dwóch formatów daty
    • pierwszy z nich to wbudowana w przeglądarce obsługa daty przy pomocy kalendarza. Jest to ułatwienie i zabezpieczenie przed wpisaniem złego formatu daty.
    • druga to mniej przyjazna wizualnie, ale dająca większe możliwości i znana ze starszej wersji, data podawana razem z godziną i minutą.
    Wyświetlaj do
    Wpisanie daty według wskazanego formatu sprawi, że widżet będzie widoczny jedynie do tej daty. Zależnie od konfiguracji skrypt umożliwia stosowanie dwóch formatów daty
    • pierwszy z nich to wbudowana w przeglądarce obsługa daty przy pomocy kalendarza. Jest to ułatwienie i zabezpieczenie przed wpisaniem złego formatu daty.
    • druga to mniej przyjazna wizualnie, ale dająca większe możliwości i znana ze starszej wersji, data podawana razem z godziną i minutą.
    Wyświetlaj tylko na stronach
    Widżety będą wyświetlane jedynie na wybranych stronach.
    • wszystkie - widżet będzie widoczny na wszystkich stronach
    • Poszczególne strony - widżet będzie widoczny jedynie na wybranych stronach.
    Wyświetlaj także w podstronach
    Widżety będą wyświetlane także na podstronach stron wybranych w polu powyżej.
    Dodatkowe parametry

    Opcje dostępne w tym miejscu wymagają zaawansowanej wiedzy. Modyfikacja wpisanych wartości może doprowadzić do niepoprawnego wyświetlania się widżetu. Radzimy zachować ostrożność w korzystaniu z tych opcji. W dziale Projekt graficzny - zaawansowane informacje » opisaliśmy szczegółowo jak korzystać z dodatkowych parametrów.

Pamiętaj, aby po zmianie danych w formularzu, zapisać dane używając do tego przycisku ZAPISZ, który znajduje się u góry i dołu formularza.

Lista sliderów

Przejście do listy sliderów odbywa się przez kliknięcie Slidery na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie).

Z listy slider'ów można wykonać wiele czynności, a także zarządzać sliderami. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista sliderow
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Zdjęcie - grafika i/lub opis slidera
  • Pozycja - określa kolejność wyświetlania slidera w stosunku do innych. Slidery wyświetlają się od najmniejszej do największej wartości. Dopuszczalne są wartości ujemne
  • Zestaw - nazwa zestawu do którego przypisany jest slider. Po instalacji dodatku slidersSets może być linkiem do edycji zestawu.
  • Status - jeśli opcja jest zaznaczona, slajd będzie widoczny przez klientów
  • Rodzaj - jest to typ slidera do którego można dodać zdjęcie. Gdy dodanych slide'ów będzie więcej niż jedno, będą się one przewijać w domyślnym odstępie czasu
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawierają ikonki odpowiadające za przejście do edycji slidera   lub jego usunięcia  
Modyfikowanie sliderów z listy
Sliderami można zarządzać z listy przez zmianę ich statusu (widoczności) lub pozycję względem innych sliderów. Pamiętaj, aby po zmianie tych danych dokonać zapisu przez kliknięcie pomarańczowego przycisku zapisz, który znajduje się na górze i dole listy.
Dodatkowe opcje
  • Wyszukiwanie sliderów - nad listą znajduje się wyszukiwarką dzięki, której łatwiej będzie Ci znaleźć slidery. Wyszukiwarka przeszukuje slidery po nazwie pliku, rodzaju slidera, nazwie zestawu czy alternatywnym opisie.

Edycja sliderów

Przejście do formularza edycji slidera odbywa się przez kliknięcie w nazwę slideru lub w ikonę  

Powinien się pojawić formularz zawierający pola:

  • Treść
    Wygląd formularza
    • Zdjęcie - zdjęcie które będzie wyświetlane w sliderze. Podczas dodawania nowego slidera możesz wybrać zdjęcie ze swojego komputera lub z dodanych już sliderów znajdujących się na serwerze. Podczas edycji jest także możliwa zmiana zdjęcia slidera, na inne przypisane do wcześniej dodanych sliderów.
    • Zestaw - wpisz nazwę zestawu w którym dany slider ma się pojawić. Możesz także przypisać slider do poprzednio ustawionych zestawów.
    • Przekieruj na adres - w tym polu może znajdować się adres strony, do której użytkownik zostanie przekierowany gdy kliknie w wybrany slajd. Po kliknięciu w przycisk więcej zostanie wyświetlona lista stron znajdująch się w serwisie na które można przekierować użytkownika gdy kliknie w slajd.
    • Opis - tekst który zostanie wyświetlony na sliderze
    • Alternatywny opis - pole dostępne jeśli do slidera dołączone jest zdjęcie - opis dla atrybutu ALT, który ma duże znaczenie dla wyszukiwarek internetowych.
    • Rodzaj - typ slidera do którego zostanie dodany edytowany slider (nagłówek lub widżet)
    • Pozycja - określa kolejność wyświetlania slidera w stosunku do innych. Slidery wyświetlają się od najmniejszej do największej wartości. Dopuszczalne są wartości ujemne.
    • Status - jeśli opcja jest zaznaczona, slajd będzie widoczny przez klientów
  • Zaawansowane
    Dodatkowe parametry

    Opcje dostępne w tym miejscu wymagają zaawansowanej wiedzy. Modyfikacja wpisanych wartości może doprowadzić do niepoprawnego wyświetlania się slajdu. Radzimy zachować ostrożność w korzystaniu z tych opcji. W dziale Projekt graficzny - zaawansowane informacje » opisaliśmy szczegółowo jak korzystać z dodatkowych parametrów.

Pamiętaj, aby po zmianie danych w formularzu, zapisać dane używając do tego przycisku ZAPISZ, który znajduje się u góry i dołu formularza.

Lista zestawów sliderów

Przejście do listy zestawów sliderów odbywa się przez najechanie na przycisk Slidery na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie), a następnie kliknięcie w link Zestawy sliderów.

Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista zestawów sliderow
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Id - identyfikator zestawu sliderów
  • Zestaw - nazwa zestawu sliderów
  • Rodzaj (użyty na stronach) - jest to typ zestawu sliderów (a dokładnie zdjęć do niego przypisanych). Domyślnie slidery mogą być typu: "Widgety" lub "Nagłówek". Najechanie myszką na cyfrę spowoduje wyświetlenie list podstron do których przypisany jest widżet. Gdy podstron jest więcej możesz wyszukać wszystkie z nich poprzez kliknięcie na link "Wyszukaj przypisane strony".
  • Slidery - informacja ile slajdów (pojedynczych grafik) zawiera slider
  • Status - czy zestaw jest aktywny
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawierają ikonki odpowiadające za przejście do edycji zestawu   lub jego usunięcia  
Dodatkowe opcje
  • Sortowanie zestawów - kliknij na jedno z pól u góry listy z nazwą: Id, Zestaw lub Rodzaj, a lista sliderów zostanie posortowana według wybranego pola.
  • Wyszukiwanie zestawów - nad listą znajduje się wyszukiwarką dzięki, której łatwiej będzie Ci znaleźć zestaw sliderów
  • Brak oraz Taki sam jak dla strony nadrzędnej - to są opcje ustawiane w trakcie edycji podstrony w polu "Slider". Dzięki tej informacji dowiesz się, a także wyszukasz wszystkie strony i podstrony, które posiadają takie ustawienie opcji.

Edycja zestawów sliderów

Przejście do formularza edycji zestawu sliderów odbywa się przez kliknięcie w nazwę zestawu lub w ikonę  

Powinien się pojawić formularz zawierający pola:

  • Treść
    Wygląd formularza
    • Nazwa - nazwa zestawu sliderów
    • Rodzaj (użyty na stronach) - jest to typ zestawu sliderów (a dokładnie zdjęć do niego przypisanych). Domyślnie slidery mogą być typu: "Widgety" lub "Nagłówek". Numery wyświetlane w kółku informują o ilości podstron w których dany zestaw się wyświetla. Umożliwiają także wyświetlenie tych podstron (po najechaniu).
    • Status - czy zestaw sliderów jest aktywny
  • Zaawansowane
    Dodatkowe parametry

    Opcje dostępne w tym miejscu wymagają zaawansowanej wiedzy. Modyfikacja wpisanych wartości może doprowadzić do niepoprawnego wyświetlania się slajderów. Radzimy zachować ostrożność w korzystaniu z tych opcji. W dziale Projekt graficzny - zaawansowane informacje » opisaliśmy szczegółowo jak korzystać z dodatkowych parametrów.

  • Strony

    W tej zakładce znajduje się link Wyszukaj przypisane strony, który umożliwi Ci znalezienie wszystkich stron przypisanych do tego zestawu sliderów. Zakładka i link pojawi się tylko dla edytowanego zestawu, który ma ustawione pole "Rodzaj" na Nagłówek.

Pamiętaj, aby po zmianie danych w formularzu, zapisać dane używając do tego przycisku ZAPISZ, który znajduje się u góry i dołu formularza.

Lista kopii zapasowych

Przejście do listy kopii zapasowych odbywa się przez kliknięcie Kopie zapasowe na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie).

Z listy kopii zapasowych można przywracać i usuwać określone kopie zapasowe. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista kopii zapasowych
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Nazwa - nazwa pliku z kopią zapasową
  • Data - data kiedy została wykonana kopia zapasowa
  • Rozmiar - waga kopii zapasowej
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawierają ikonki odpowiadające za przywracanie wybranej kopii zapasowej   lub jej usunięcie  
Dodatkowe opcje
  • Wyszukiwanie kopii zapasowych - nad listą znajduje się wyszukiwarką dzięki, której łatwiej będzie Ci znaleźć kopię zapasową
  • Przywracanie danych - nad listą znajduję się lista, z której można wybrać jakie dane zostaną przywrócone, gdy zostanie kliknięta ikona  

Lista dodatków

Przejście do listy dodatków odbywa się przez kliknięcie Dodatki na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie).

Z listy dodatków można zaznaczyć dodatki które mają zostać zainstalowane oraz przejść do instrukcji konfiguracji danego dodatku. Dodatki których tekst jest szary oznacza, że dany dodatek został już w skrypcie zainstalowany. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista dodatków
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Instaluj - zaznaczone dodatki zostaną zainstalowane po wciśnięciu przycisku instaluj
  • Zrzuty ekranu - zdjęcia przedstawiające wizualną prezentacje dodatku
  • Nazwa - nazwa dodatku
  • Opis - krótki opis funkcjonalności dodatku
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawiera ikonkę odpowiadającą za przejście do konfiguracji danego dodatku  
Instalowanie dodatku
Aby dokonać instalacji dodatków, z lewej strony tabeli należy zaznaczyć które z listy dodatków mają być zainstalowane. Następnie klikając przycisk instaluj zostanie wyświetlone okienko z postępem instalacji dodatków.
Dodatkowe opcje
  • Wyszukiwanie dodatku - nad listą znajduje się wyszukiwarką dzięki, której łatwiej będzie Ci znaleźć dodatek

Lista języków

Przejście do listy języków odbywa się przez najechanie na przycisk Narzędzia, na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie), a następnie kliknięcie w link języki.

Z listy języków można przejść do edycji wybranego języka aby wprowadzić zmiany w tłumaczeniu. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista języków
Wygląd listy
Lista podzielona jest na dwie kolumny:
  • Nazwa - kod ISO języka
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawiera ikonkę odpowiadającą za przejście do edycji danego języka  

Edycja języka

Przejście do formularza edycji języka odbywa się przez kliknięcie w nazwę języka lub w ikonę  

Powinien się pojawić formularz zawierający pola:

  • Klient i administracja
    W tej zakładce znajdują się tłumaczenia, które może zobaczyć zarówno klient jak i administrator strony.
  • Administracja
    Ta zakładka zawiera tłumaczenia, które są wykorzystywane tylko w panelu administracyjnym
  • Szablony maili
    Ta zakładka zawiera tłumaczenia, które są wykorzystywane jako szablony maili wysyłanych przez oprogramowanie, np powiadomienie o nowym komentarzu na stronie. Można tutaj korzystać z dodatkowych opcji (zmiennych). Wstawienie np [PAGE_NAME] w treści maila spowoduje, że będzie w tym miejscu informacja o nazwie strony do której został dodany komentarz.
Dodatkowe informacje
  • Gdy w skrypcie znajduje się więcej niż jeden język, to podczas edycji któregoś z nich, zostaną wyświetlone dodatkowe tłumaczenia z języka głównego ustawionego w konfiguracji skryptu.

Pamiętaj, aby po zmianie danych w formularzu, zapisać dane używając do tego przycisku ZAPISZ, który znajduje się u góry i dołu formularza.

Nowy język

Aby dodać do strony nowy język należy najechać na zakładkę Narzędzia, a następnie kliknąć w przycisk nowy język.

Powinien się pojawić formularz zawierający pola:

Wygląd formularza
  • Język - kod ISO języka
  • Wgraj tłumaczenie - wybierz plik który zawiera tłumaczenia. Plik można pobrać z strony tłumaczenia »
  • Stwórz język na podstawie - wybierz z listy język z którego zostaną skopiowane tłumaczenia gdyby zabrakło ich w wyżej wybranym pliku
  • Klonuj dane z języka podstawowego - zaznacz tą opcję jeśli chcesz skopiować wszystkie dane z bazy danych języka podstawowego ( strony, widżety, slidery ). Więcej »Jeśli posiadasz kilkaset stron lub plików, skontaktuj się z wykonawcą Twojej strony, aby wykonał to za Ciebie. Należy takie klonowanie wykonać na serwerze lokalnym i ustawić wcześniej w pliku konfiguracyjnym PHP (php.ini) opcję max_execution_time na np. 180. W przypadku dalszych problemów przy przenoszeniu danych, przywróć kopię zapasową i zwiększ limit czasu wykonania.

Pamiętaj, aby po zmianie danych w formularzu, zapisać dane używając do tego przycisku ZAPISZ, który znajduje się u góry i dołu formularza.

Po dodaniu nowego języka, kliknij na link przedstawiający jego nazwę po prawej stronie górnego menu w administracji. Następnie przejdź do konfiguracji », aby ustawić stronę startową, stronę z wynikami wyszukiwania, itd. dla nowego języka.

Lista poprawek błędów

Przejście do listy poprawek błędów odbywa się przez najechanie na ikonkę   nad górnym menu, a następnie kliknięcie w link Poprawki błędów.

Z listy poprawek błędów możesz dowiedzieć się więcej o poprawkach, które dotyczą Twojego skryptu. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista poprawek błędów
Wygląd listy
Lista podzielona jest na trzy kolumny:
  • Data - publikacji dodatku
  • Nazwa - krótki opis błędu
  • Status - status błędu (poprawiony lub nie). To pole możesz sam zaznaczyć, jeśli wiesz, że wprowadziłeś poprawkę, ale system nie jest w stanie tego zweryfikować automatycznie. Po zaznaczeniu tego pola pamiętaj, aby kliknąć "ZAPISZ".
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawiera ikonkę odpowiadającą za przejście do strony związanej z wybranym błędem  
Dodatkowe informacje
Każda z ikonek z wykrzyknikiem w opisie odpowiada za priorytet. Oznaczają one jak ważne jest wdrożenie poprawki:
  •   - niski priorytet poprawki
  •   - średni priorytet poprawki
  •   - wysoki priorytet poprawki

Komentarze

Przejście do listy komentarzy odbywa się przez najechanie na przycisk Strony na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie), a następnie kliknięcie w link Komentarze.

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem comments, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Z listy komentarzy możesz dowiedzieć się więcej o komentarzach, które znajduję się w Twojej witrynie. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista komentarzy
Wygląd listy
Lista podzielona jest na trzy kolumny:
  • Dane - informacje o autorze komentarza ( imię i nazwisko, ip, data dodania komentarza, strona na której został dodany komentarz )
  • Komentarz - treść komentarza
  • Status - status komentarza
  • Widżet - zamieszczenie komentarza w puli losowo wyświetlanych komentarzy w widżecie Opcja dostępna po instalacji dodatku commentsExt
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawiera ikonkę   odpowiadającą za usunięcie wybranego komentarza
Modyfikowanie komentarzy z listy
Komentarzami można zarządzać z listy przez zmianę ich statusu (widoczności). Pamiętaj, aby po zmianie tych danych dokonać zapisu przez kliknięcie pomarańczowego przycisku zapisz, który znajduje się na górze i dole listy.
Dodatkowe opcje
  • Wyszukiwanie komentarzy - nad listą znajduje się wyszukiwarka z możliwością filtrowania komentarzy według wpisanej frazy, a także podstrony do której dodane są komentarze.

Subskrypcja

Przejście do listy subskrybowanych e-mail'i odbywa się przez najechanie na przycisk Narzędzia na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie), a następnie kliknięcie w link Subskrypcja.

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem newsletterLiteExt, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Z listy subskrypcji możesz dowiedzieć się więcej o e-mail'ach, które zostały dodone do Twojej listy subskrybowanych e-mail'i. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista subskrypcji
Wygląd listy
Lista podzielona jest na trzy kolumny:
  • Email - subskrybowany e-mail
  • Potwierdzony - oznacza czy e-mail został potwierdzony przez administratora
  • Data - data dodania e-mail'a do listy subskrypcji
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawiera ikonkę   odpowiadającą za usunięcie wybranego e-maila z listy
Dodatkowe informacje
E-mail'e można wyeksportować do pliku poprzez kliknięcie linku Pobierz listę. Adresy możesz zaimportować następnie do serwisu, który świadczy usługi wysyłania masowej korespondencji np. freshmail.pl.

Przekierowania

Przejście do listy przekierowań odbywa się przez najechanie na przycisk Narzędzia na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie), a następnie kliknięcie w link Lista przekierowań.

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem seoOptions, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Z listy przekierowań możesz dowiedzieć się więcej o przekierowaniach, które działają na Twojej stronie. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista przekierowan
Wygląd listy
Lista podzielona jest na trzy kolumny:
  • Adres do przekierowania - adres z którego nastąpi przekierowanie
  • Adres docelowy - adres na który nastąpi przekierowanie. Możliwe jest wpisywanie adresów zewnętrznych np https://opensolution.org
  • Dokładne - zaznaczenie tej opcji powoduje, że w adresie do przekierowania nie mogą znajdować się dodatkowe parametry. W innym przypadku przekierowanie nie nastąpi
  • Status - status przekierowania

Sondy

Przejście do listy sond odbywa się przez najechanie na przycisk Narzędzia na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie), a następnie kliknięcie w link Sondy.

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem polls, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Z listy sond możesz dowiedzieć się więcej o sondach, które znajdują się na Twojej stronie. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista sond
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Id - identyfikator sondy
  • Pytanie - treść pytania sondy
  • Ilość głosów - ilość wszystkich oddanych w danej sondzie głosów
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawierają ikonki odpowiadające za edycję sondy   lub jej usunięcie  

Nowa sonda

Aby dodać do strony nową sondę należy najechać na zakładkę Narzędzia a następnie kliknąć w przycisk Nowa sonda.

Powinien się pojawić formularz zawierający pola:

Wygląd formularza
  • Pytanie - pytanie skierowane do klientów strony
  • Odpowiedź - odpowiedź którą będą mogli wybrać klienci strony
  • Pozycja - określa kolejność wyświetlania odpowiedzi w stosunku do innych. Odpowiedzi wyświetlają się od najmniejszej do największej wartości. Dopuszczalne są wartości ujemne
  • Głosów - określa ilość oddanych głosów na poszczególne odpowiedzi. Wartości wyświetlają się podczas edycji sondy.
  • Wszystkich głosów - łączna ilość wszystkich odpowiedz na pytanie. Wartość wyświetla się podczas edycji sondy.

Pamiętaj, aby po zmianie danych w formularzu, zapisać dane używając do tego przycisku ZAPISZ, który znajduje się u góry i dołu formularza.

Menedżer plików

Przejście do listy plików znajdująch się na serwerze odbywa się przez najechanie na przycisk Narzędzia na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie), a następnie kliknięcie w link Pliki.

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem filesManagerExt, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Z listy plików możesz dowiedzieć się więcej o plikach, które znajdują się na Twoim serwerze. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista plików
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Usuń - zaznaczone pliki po kliknięciu w przycisk Zapisz zostaną usunięte
  • Podgląd - miniaturka zdjęcia w przypadku zdjęć znajdujących się na poszczególnych stronach
  • Plik - nazwa pliku
  • Przypisany do - określa do jakiej strony i slidera dany plik jest przypisany. Kliknięcie na nazwę strony lub slidera powoduje przejście do ich edycji. Poniżej jest opis zdjęcia w ramach strony. Natomiast dla sliderów wyświetlać się może dodatkowa informacja o plikach dla wersji responsywnych (srcset), wygenowanych dla slidera.
  • Modyfikowany - określa kiedy dany plik był modyfikowany
  • Rozmiar - rozmiar pliku
Dodatkowe opcje:
  • Sortowanie plików - kliknij na jedno z pól u góry listy z nazwą: Plik, Przypisany do, Modyfikowany lub Rozmiar, a lista plików zostanie posortowana według wybranego pola. Sortowanie po "Przypisany do" działa dość nietypowo, gdyż nie do końca służy do sortowania wg nazwy przypisania. Ta opcja umożliwia wyświetlenie na początku plików, które nie posiadają przypisania do strony czy slidera, a te, które posiadają są posortowane wg nazwy pliku.
  • Usuwanie plików - należy zaznaczyć wybrane pliki z listy, a następnie zatwierdzić usuwanie klikając w przycisk zapisz
  • Zmiana nazw plików - w kolumnie Plik należy zmienić istniejącą nazwę na pożadaną

Pamiętaj, aby po zmianie danych w formularzu, zapisać dane używając do tego przycisku ZAPISZ, który znajduje się u góry i dołu formularza.

Tagi

Przejście do listy tagów odbywa się przez najechanie na przycisk Narzędzia na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie), a następnie kliknięcie w link Tagi.

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem tags, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Z listy tagów możesz dowiedzieć się więcej o tagach, które znajdują się na Twojej stronie. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista tagów
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Id - identyfikator tagu
  • Nazwa - nazwa tagu
  • użyty na stronach - ilość wszystkich stron używających danego tagu. Najechanie myszką na cyfrę spowoduje wyświetlenie list podstron, które używają wybranego tagu. Gdy podstron jest więcej możesz wyszukać wszystkie z nich poprzez kliknięcie na link "Wyszukaj przypisane strony"
  • Nazwa url - generowany adres który wyświetla się po przejściu do stron używających danego tagu
  • Pozycja - określa kolejność wyświetlania tagu w stosunku do innych. Tagi wyświetlają się od najmniejszej do największej wartości. Dopuszczalne są wartości ujemne
  • Stron z tagiem - ilość wszystkich stron używających danego tagu. Kliknięcie na cyfrę spowoduje przejście do listy stron, które są przypisanego do wybranego tagu.
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawierają ikonki odpowiadające za edycję tagu   lub jego usunięcie  
Dodatkowe opcje
  • Wyszukiwanie tagów - nad listą znajduje się wyszukiwarka z możliwością filtrowania tagów według wpisanej frazy.

Nowy tag

Aby dodać do strony nowy tag należy najechać na zakładkę strony a następnie kliknąć w przycisk nowy tag.

Powinien się pojawić formularz zawierający pola:

Wygląd formularza
  • Nazwa - Nazwa tagu
  • Nazwa url - adres który będzie wyświetlał się po przejściu do stron którym przypisany zostanie tag
  • Tytuł strony - nazwa która zostanie wyświetlona w pasku przeglądarki internetowej, a także jako tytuł strony podczas wyszukiwania w wyszukiwarce google
  • Opis meta - pole zawiera krótki opis strony internetowej widoczny i wykorzystywany przez wyszukiwarki
  • Pozycja - określa kolejność wyświetlania cech w stosunku do innych. Cechy wyświetlają się od najmniejszej do największej wartości. Dopuszczalne są wartości ujemne

Kliknięcie na link Wyszukaj przypisane strony, który jest dostępny w trakcie edytowania tagu, spowoduje przejście do listy stron przypisanych do edytowanego taga.

Pamiętaj, aby po zmianie danych w formularzu, zapisać dane używając do tego przycisku ZAPISZ, który znajduje się u góry i dołu formularza.

Administratorzy

Przejście do listy administratorów odbywa się przez najechanie na ikonkę   nad górnym menu, a następnie kliknięcie w link Administratorzy.

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem admins, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Z listy administratorów możesz dowiedzieć się więcej o administratorach, którzy znajdują się na Twojej stronie. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista administratorów
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Id - identyfikator administratora
  • Nazwa - imię i nazwisko administratora
  • Status - informacja czy dany administrator ma możliwość logowania się do panelu administracyjnego
  • Ostatnio modyfikowany - data i czas ostatniej modyfikacji danych administratora
  • Ostatnie logowanie - data i czas ostatniego logowania administratora
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawierają ikonki odpowiadające za edycję administratora   lub jego usunięcie  

Nowy administrator

Aby dodać do strony nowego administratora, należy najechać na ikonkę   a następnie kliknąć w przycisk Nowy administrator.

Powinien się pojawić formularz zawierający pola:

  • Dane administratora
    Imię i nazwisko
    Imię i nazwisko administratora
    Email
    Adres email administratora który będzie służył do logowania do panelu administracyjnego
    Hasło ( w przypadku tworzenia nowego administratora )
    Hasło administratora
    Nowe hasło ( w przypadku edytowania administratora )
    Pole można wypełnić wpisując nowe hasło administratora, jednak nie jest to konieczne
    Status
    Jeśli opcja jest zaznaczona, możliwość logowania do panelu administracyjnego przez tego administratora jest włączona
  • Prawa dostępu

    Ta zakładka umożliwia ustawienie administratorowi praw do poszczególnych działów w ramach panelu administracyjnego. Np zaznaczenie pola "Slidery" oznacza, że administrator będzie miał możliwość zarządzania sliderami. Zaznaczenie pola "Kopie zapasowe" oznacza, że administrator będzie miał możliwość przeglądania i przywracania kopii zapasowej, itd.

    Niektóre działy mają rozbudowaną formę przydzielania praw. Można udzielić administratorowi osobno praw do edycji, osobno do dodawania i usuwania. Oznacza to, że administrator może mieć, albo pełne prawa do zarządzania np widżetami, albo tylko np do ich edycji.

    Po instalacji niektórych dodatków, pojawią się dodatkowe działy jak np: komentarze, subskrypcja, użytkownicy, itd. Większość z nich ma podstawowe ustawienia praw, czyli tylko dla całego działu, bez powyższego podziału.

Pamiętaj, aby po zmianie danych w formularzu, zapisać dane używając do tego przycisku ZAPISZ, który znajduje się u góry i dołu formularza.

Historia zmian

Przejście do historii zmian podstron odbywa się przez najechanie na ikonkę   nad górnym menu, a następnie kliknięcie w link Historia zmian.

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem pagesLogs, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Na liście pojawi się historia modyfikacji podstron w panelu przez poszczególnych administratorów. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista logów
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Nazwa - nazwa zmodyfikowanej lub usuniętej podstrony
  • Dane administratora - nazwa administratora. Nazwę głównego administratora i dewelopera można ustawić w trakcie edycji języka » dla pól Developer_admin i Main_admin.
  • Data - data wykonanej czynności
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawiera ikonkę usunięcia logów  
Dodatkowe opcje
  • Filtrowanie wyników - nad listą znajdują się opcje: Data od, Data do, Administratorzy i Strony. Umożliwiają przeglądanie historii zmian według różnych parametrów.

Statystyki stron

Przejście do listy administratorów odbywa się przez najechanie na przycisk Narzędzia na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie), a następnie kliknięcie w link Statystyki stron.

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem stats, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Z listy statystyki stron możesz dowiedzieć się więcej o statystykach stron. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista statystyk stron
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Nazwa - nazwa wyświetlanej strony ( po kliknięciu na nią przechodzi się do szczegółowej statystyki danej strony )
  • Ilość - ilość wyświetleń danej strony
Dodatkowe opcje
  • Wyczyść statystyki - możliwość wyczyszczenia statystyk. W celu zwiększenia wydajności zalecamy co jakiś czas czyścić statystyki.
  • Data od - data od której są zliczone statystyki wyświetlanych stron.
  • Data do - data do której są zliczone statystyki wyświetlanych stron.
  • Szukaj - wyszukuje statystyki w obrębie określonych dat.

Po kliknięciu na nazwę strony przejdziesz do statystyki konkretnej strony. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista statystyki strony
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Data - data wyświetlenia strony
  • Ilość - ilość wyświetleń danej strony danego dnia
Dodatkowe opcje
  • Data od - data od której są zliczone statystyki wyświetlanych stron.
  • Data do - data do której są zliczone statystyki wyświetlanych stron.
  • Szukaj - wyszukuje statystyki w obrębie określonych dat.

Wyszukiwane frazy

Przejście do listy administratorów odbywa się przez najechanie na przycisk Narzędzia na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie), a następnie kliknięcie w link Wyszukiwane frazy.

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem stats, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Z listy wyszukiwanych fraz możesz dowiedzieć się więcej o wyszukiwanych frazach na stronie. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista statystyki wyszukiwanych fraz
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Nazwa - nazwa wyszukiwanej frazy na stronie
  • Ilość - ilość przypadków wyszukiwania danej frazy
Dodatkowe opcje
  • Wyczyść statystyki - możliwość wyczyszczenia statystyk. W celu zwiększenia wydajności zalecamy co jakiś czas czyścić statystyki.
  • Data od - data od której są zliczone statystyki wyszukiwanych fraz na stronie.
  • Data do - data do której są zliczone statystyki wyszukiwanych fraz na stronie.
  • Szukaj - wyszukuje statystyki w obrębie określonych dat.

Statystyki plików

Przejście do listy administratorów odbywa się przez najechanie na przycisk Narzędzia na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie), a następnie kliknięcie w link Statystyki plików.

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem stats, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Z listy statystyki plików możesz dowiedzieć się więcej o statystyce pobieranych plików ze strony. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista statystyki pobieranych plików
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Nazwa - nazwa pobieranego pliku ze strony
  • Ilość - ilość przypadków pobierania danego pliku ze strony
Dodatkowe opcje
  • Wyczyść statystyki - możliwość wyczyszczenia statystyk. W celu zwiększenia wydajności zalecamy co jakiś czas czyścić statystyki.
  • Data od - data od której są zliczone statystyki pobieranych plików ze strony.
  • Data do - data do której są zliczone statystyki pobieranych plików ze strony.
  • Szukaj - wyszukuje statystyki w obrębie określonych dat.

Błędne wywołania

Przejście do listy administratorów odbywa się przez najechanie na przycisk Narzędzia na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie), a następnie kliknięcie w link Błędne wywołania.

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem stats, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Z listy błędnych wywołań możesz dowiedzieć się więcej o błędnych wywołaniach na stronie. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista statystyki błędnych wywołań
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Nazwa - nazwa błędnie wywoływanego linka
  • Ilość - ilość wywołań błędnego linka
Dodatkowe opcje
  • Wyczyść statystyki - możliwość wyczyszczenia statystyk. W celu zwiększenia wydajności zalecamy co jakiś czas czyścić statystyki.
  • Data od - data od której są zliczone statystyki błędnie wywołanych linków na stronie.
  • Data do - data do której są zliczone statystyki błędnie wywołanych linków na stronie.
  • Szukaj - wyszukuje statystyki w obrębie określonych dat.

Użytkownicy

Przejście do listy użytkowników odbywa się przez kliknięcie na przycisk Użytkownicy na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie).

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem users, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Z listy użytkowników możesz dowiedzieć się więcej o użytkownikach, którzy zarejestrowani są w serwisie. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista użytkowników
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Id - identyfikator użytkownika
  • Nazwa - nazwisko i imię użytkownika.
  • Firma - nazwa firmy użytkownika
  • Email - adres email użytkownika za pomocą którego może się logować
  • Status - informacja czy możliwość logowania przez użytkownika jest włączona
  • Data rejestracji - data i czas rejestracji użytkownika
  • Data logowania - data i czas ostatniego udanego logowania użytkownika
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawierają ikonki odpowiadające za edycję użytkownika   lub jego usunięcie  
Dodatkowe informacje
  • Sortowanie użytkowników - kliknij na jedno z pól u góry listy z nazwą: Id, Nazwa, Firma lub Status, a lista użytkowników zostanie posortowana według wybranego pola.
  • Wyszukiwanie użytkowników - nad listą znajduje się wyszukiwarka dzięki, której łatwiej będzie znaleźć użytkownika.

Nowy użytkownik

Aby dodać do strony nowego użytkownika należy najechać na zakładkę Użytkownicy a następnie kliknąć w przycisk Nowy użytkownik.

Powinien się pojawić formularz zawierający pola:

  • Podstawowe dane
    Imię
    Imię użytkownika
    Nazwisko
    Nazwisko użytkownika
    Email
    Adres email użytkownika który będzie służył do logowania jako użytkownik w serwisie
    Hasło ( w przypadku tworzenia nowego użytkownika )
    Hasło użytkownika
    Nowe hasło ( w przypadku edytowania użytkownika )
    Pole można wypełnić wpisując nowe hasło użytkownika, jednak nie jest to konieczne
    Status
    Jeśli opcja jest zaznaczona, możliwość logowania jako użytkownik w serwisie jest włączona
    Przypisane grupy
    Możliwość przypisania użytkownika do wcześniej stworzonych grup użytkowników
  • Dodatkowe dane
    Firma
    Nazwa firmy użytkownika
    Ulica i numer
    Nazwa ulicy i numer domu / mieszkania użytkownika
    Kod
    Kod miejscowości użytkownika
    Miasto
    Miasto użytkownika
    Telefon
    Numer telefonu użytkownika
    Komentarz administratora
    W tym polu administrator, ma możliwość zapisania komentarza odnośnie danego użytkownika. To pole widoczne jest jedynie dla administratora.
    Data rejestracji
    Pole informujące o dacie rejestracji użytkownika
    Data logowania
    Data ostatniego logowania użytkownika. Kliknięcie na link spowoduje przejście do historii wszystkich logowań wybranego użytkownika.

Pamiętaj, aby po zmianie danych w formularzu, zapisać dane używając do tego przycisku ZAPISZ, który znajduje się u góry i dołu formularza.

Dodatkowe opcje zapisu:

  • zapisz i przejdź do listy - ta opcja zapisu zapisze edytowanego użytkownika wprowadzając w jego (jej) danych zmiany i przekieruje do listy użytkowników.
  • zapisz i dodaj kolejne - ta opcja zapisu zapisze edytowanego użytkownika wprowadzając w jego (jej) danych zmiany i przekieruje do pustego formularza aby stworzyć nowego użytkownika.

Grupy użytkowników

Przejście do listy grup użytkowników odbywa się przez najechanie na przycisk Użytkownicy na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie), a następnie kliknięcie w link Grupy.

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem users, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Z listy grup możesz dowiedzieć się więcej o grupach użytkowników, które znajdują się na Twojej stronie. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista grup użytkowników
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Id - identyfikator grupy
  • Nazwa - nazwa grupy użytkowników
  • strony - ilość wszystkich stron przypisanych do wybranej grupy. Najechanie myszką na cyfrę spowoduje wyświetlenie list podstron, które dostępne są tylko dla wybranej grupy użytkowników. Gdy podstron jest więcej możesz wyszukać wszystkie z nich poprzez kliknięcie na link "Wyszukaj przypisane strony".
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawierają ikonki odpowiadające za edycję grupy   lub jej usunięcie  
Dodatkowe informacje
  • Wyszukiwanie grup - nad listą znajduje się wyszukiwarka dzięki, której łatwiej Ci będzie odnaleźć grupę użytkowników.

Nowa grupa użytkowników

Aby dodać do strony nową grupę należy najechać na zakładkę Użytkownicy a następnie kliknąć w przycisk Nowa grupa.

Powinien się pojawić formularz zawierający pole:

Wygląd formularza
  • Nazwa - nazwa grupy użytkowników

Kliknięcie na link Wyszukaj przypisane strony, który jest dostępny w trakcie edytowania grupy, spowoduje przejście do listy stron przypisanych do grupy.

Pamiętaj, aby po zmianie danych w formularzu, zapisać dane używając do tego przycisku ZAPISZ, który znajduje się u góry i dołu formularza.

Dodatkowe opcje zapisu:

  • zapisz i przejdź do listy - ta opcja zapisu zapisze edytowaną grupę użytkowników wprowadzając w niej zmiany i przekieruje do listy grup.
  • zapisz i dodaj kolejne - ta opcja zapisu zapisze edytowaną grupę użytkowników wprowadzając w niej zmiany i przekieruje do pustego formularza aby stworzyć nową grupę.

Historia logowań użytkowników

Aby przejść do historii logowań użytkowników należy najechać na zakładkę Użytkownicy a następnie kliknąć w przycisk Historia logowań.

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem users, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Wyświetlona lista zawiera historię prób logowań na stronie. Zapisywane są poprawne i niepoprawne logowania użytkowników, a także próby logowań na nieistniejące konta. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista logowań użytkowników
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Nazwa - nazwisko i imię użytkownika. Jeśli "brak" oznacza to próbę zalogowania na konto nie zarejestrowane w serwisie.
  • Email - adres email użytkownika za pomocą którego próbował się logować
  • Data logowania - data i czas danej próby logowania
  • IP - adres IP z którego nastąpiła próba logowania
  • Status - informacja czy logowanie użytkownika było udane
Dodatkowe informacje
  • Sortowanie historii logowań - kliknij na jedno z pól u góry listy z nazwą: Email, Data logowania, IP, Status, a lista zostanie posortowana według wybranego pola.
  • Wyszukiwanie - nad listą znajduje się wyszukiwarka dzięki, której łatwiej będzie znaleźć interesujące zdarzenia.

Komunikaty w formularzach

Przejście do listy komunikatów odbywa się przez najechanie na przycisk Narzędzia na belce w menu górnym panelu administracyjnego, które znajduje się pod logo OpenSolution (po lewej stronie), a następnie kliknięcie w link Komunikaty w formularzach.

Uwaga! Ta funkcjonalność dostępna jest wraz z dodatkiem noticesAccepts, który wymaga instalacji. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji w menu, to prawdopodobnie dodatek nie został zainstalowany.

Z tej listy możesz dowiedzieć się więcej o komunikatach dołączanych do formularzy na Twojej stronie. Przykładowa lista wyglądać może następująco:

Lista komunikatów w formularzach
Wygląd listy
Lista podzielona jest na kolumny:
  • Id - identyfikator komunikatu
  • Nazwa - nazwa/treść komunikatu
  • Pozycja - określa kolejność wyświetlania komunikatu w stosunku do innych. Kolejność od najmniejszej do największej wartości. Dopuszczalne są wartości ujemne
  • Wymagane - informuje czy zaakceptowanie danego komunikatu jest wymagane, aby wysłać formularz do którego jest on dołączony
  • Status - oznacza czy komunikat będzie widoczny dla klientów
  • Opcje (brak nazwy przy kolumnie) - zawierają ikonki odpowiadające za przejście do edycji komunikatu   lub jego usunięcia  
Dodatkowe opcje
  • Wyszukiwanie komunikatów - nad listą znajduje się wyszukiwarka dzięki, której łatwiej Ci będzie odnaleźć dany komunikat przy większej ich ilości.

Nowy komunikat w formularzach

Aby dodać dla formularzy nowy komunikat należy najechać na zakładkę Narzędzia, a następnie kliknąć w przycisk Nowy komunikat.

Powinien się pojawić formularz zawierający pola:

Wygląd formularza
  • Nazwa - nazwa/treść komunikatu
  • Pozycja - określa kolejność wyświetlania komunikatu w stosunku do innych. Kolejność od najmniejszej do największej wartości. Dopuszczalne są wartości ujemne
  • Status - jeśli opcja jest zaznaczona, komunikat będzie widoczny dla klientów
  • Wymagane - jeśli opcja jest zaznaczona, zaakceptowanie danego komunikatu jest wymagane, aby wysłać formularz do którego jest on dołączony
  • Formularze - przypisanie danego komunikatu do wybranego formularza (lub formularzy) na stronie

Pamiętaj, aby po zmianie danych w formularzu, zapisać dane używając do tego przycisku ZAPISZ, który znajduje się u góry i u dołu formularza.

Dodatkowe opcje zapisu:

  • zapisz i przejdź do listy - ta opcja zapisu zapisze edytowany komunikat i przekieruje do listy komunikatów.
  • zapisz i dodaj kolejne - ta opcja zapisu zapisze edytowany komunikat i przekieruje do pustego formularza, aby stworzyć nowy komunikat.
Dokumentacja dla: v6.6 / v6.7
Do góry
o nas | kontakt