Quick.Cms.Ext v6.6 i v6.7: wymagania i instalacja

Wymagania skryptu - serwer

Nasze skrypty działają na większości serwerów na świecie, gdyż posiadają nieduże wymagania. Więcej »By nie było jednak tak kolorowo to musimy przyznać, że jeszcze kilka lat temu było prościej. Obecnie zróżnicowanie konfiguracji serwerów i wersji PHP na nich jest tak duża, że ciężko określić dokładne wymagania skryptu. Poniższe wymagania to raczej sugestia niż dokładny opis. Zalecamy pobrać wpierw darmową edycję i sprawdzić na swoim serwerze. Zalecamy także korzystać ze sprawdzonych hostingów », które dobrze współpracują z naszymi skryptami. Spotkaliśmy już tak egzotyczne ustawienia, że naprawdę ciężko do końca stwierdzić w jakiej sytuacji i jakiej opcji albo zestawie opcji skrypt przestanie działać poprawnie. Kolejnym problemem jest to, że w danej chwili na danym serwerze skrypt może działać, ale po nawet kilku dniach firma hostingowa zaktualizuje konfiguracje i skrypt może przestać działać. Generalnie bardzo rzadko bywają takie sytuacje, ale chcemy, abyś wiedział, że najpewniej jest stosować sprawdzone przez nas firmy hostingowe, które nie zawiodły nas przez wiele lat i bardzo możliwe, że ta tendencja się utrzyma.

  • obsługa języka PHP w wersji PHP 7.2.x (znak "x" oznacza dowolną liczbę naturalną) lub wyższą. Zaznaczamy jednak Więcej », że system testowany był na wersji PHP 7.2.x i taką też zalecamy. W razie problemów w wersji wyższej PHP sugerujemy zmienić wersję na PHP 7.2.x, aby upewnić się, że powstały problem nie wynika z braku kompatybilności z używaną przez Ciebie wersją PHP.
  • włączona biblioteka PDO - do obsługi bazy danych SQLite
  • włączona opcja allow_url_fopen - do wczytywania komunikatów, naszych wiadomości, instalowania dodatków i poprawek błędów
  • włączona obsługa mod_rewrite w Apache - nie dotyczy darmowej edycji Quick.Cms
  • włączona biblioteka GD2 w PHP - potrzebna do tworzenia miniaturek zdjęć

Nie dotyczy darmowej edycji Quick.Cms: Zalecana lecz nie wymagana jest obsługa funkcji mail( ) potrzebna do wysyłania e-maili z przypomnieniem hasła administratora, jeśli włączyłeś tą opcję. Obsługa funkcji mail( ) będzie jednak wymagana w niektórych dodatkach jak formularz kontaktowy czy newsletter.

Dodatkowe wymagania, które spełnia chyba każdy serwer na świecie to: 5 MB miejsca na dysku (tak tylko MB, nie GB), 16 MB ram na serwerze dla obsługi skryptów.

Weryfikacja wymagań serwera

Większość użytkowników przed kupnem płatnej edycji, testuje wpierw edycję darmową na swoim serwerze. Jest to rozsądne podejście do sprawy. Quick.Cms pod względem wymagań niewiele różni się od Quick.Cms.Ext. Pobierz darmową edycję, uruchom na swoim serwerze i przetestuj czy działa: dodawanie stron wraz ze zdjęciami i czy generują się miniaturki zdjęć. Więcej »Jeśli skrypt działa poprawnie, to pozostaje jeszcze do sprawdzenia obsługa mod_rewrite i mail( ) (jeśli masz zamiar korzystać z funkcji wysyłających emaile). W tym celu pobierz skrypt » sprawdzający ustawienia serwera. Rozpakuj go, a następnie przeczytaj instrukcję "how-to-use.txt".

Wgrywanie skryptu na serwer

Pobrany skrypt rozpakuj i wykonaj jedną z dwóch opcji:

  1. Uruchom skrypt na Twoim komputerze używając do tego serwera XAMPP, WAMP lub EasyPHP. Zalecane do testowania skryptu i etapu przygotowywania strony. Więcej » Nie wiesz jak stworzyć własny serwer lokalny? Przeczytaj instrukcję instalacji serwera lokalnego »
  2. Uruchom skrypt na serwerze zewnętrznym np. kei.pl, home.pl, nazwa.pl, itp. Zalecane do testowania skryptu i publikacji gotowej strony. Więcej » Nie wybrałeś jeszcze hostingu do swojej strony? Koniecznie wybierz jeden z polecanych firm hostingowych »
    • ustaw w programie obsługującym połączenie FTP, opcję typ transferu na BINARNY (Więcej »),
    • ustaw prawa do plików i katalogów (większość serwerów nie wymaga takiej zmiany). Więcej »
      Nadaj prawa dostępu 777 (inaczej: rwxrwxrwx) dla katalogów:
      • "database" - oraz dla wszystkich plików i podkatalogów w tym katalogu,
      • "files" - oraz dla wszystkich plików i podkatalogów w tym katalogu.

      Dla większego bezpieczeństwa, zastosuj prawa 700 dla wymienionych wyżej katalogów i podkatalogów oraz 600 dla plików i sprawdź czy skrypt będzie działał poprawnie. W przeciwnym razie, przywróć poprzednie prawa dostępu. Przeczytaj instrukcję nadawania praw plikom »

Wymagania skryptu - przeglądarka internetowa

Aby panel administracyjny skryptu funkcjonował poprawnie, poznaj minimalne wymagania związane z przeglądarką internetową:

  • min. szerokość okna: 1280 pikseli
  • min. wersja: FireFox 32, Chrome 37, Opera 12, Internet Explorer 11
  • włączona obsługa JavaScript i ciastek (cookies)
  • wyłączone blokery reklam jak: AdBlock, uBlock, itp.

Nie zalecamy usuwania ciastek po każdym zamknięciu przeglądarki.

Uruchomienie skryptu

  1. Od strony widzianej przez klienta: wpisz http://twój-adres.pl/ (np. http://localhost/) i powinna się pojawić strona wygenerowana przez nasz skrypt
  2. Dostęp do panelu administracyjnego: wpisz http://twój-adres.pl/admin.php (np. http://localhost/admin.php) i powinien pojawić się ekran do pierwszego logowania. Wpisz Twój adres email i hasło, które będą służyły do logowania się do administracji.

Obsługa panelu administracyjnego

Zanim podejmiesz się instalacji dodatków i konfiguracji skryptu od strony pliku konfiguracyjnego, poznaj możliwości skryptu od strony panelu administracyjnego. Przetestuj jego działanie koniecznie korzystając z instrukcji obsługi »

Instalacja dodatków

Po zapoznaniu się z funkcjonalnościami skryptu i jego obsługą oceń, które dodatki będą Ci potrzebne. Skorzystaj z menedżera dodatków (dział "Dodatki" w panelu administracyjnym) w celu zainstalowania wymaganych opcji.

Przed instalacją koniecznie zapoznaj się z naszymi zaleceniami odnośnie dodatków. Więcej »
  1. Nie modyfikuj kodu, nie instaluj skórek i nie zmieniaj danych w pliku konfiguracyjnym, aby mieć pewność, że nie wystąpią problemy w instalacji dodatków.
  2. Nie warto instalować dodatków, które wydają się być w tej chwili zbędne, ale w przyszłości mogą się przydać. Zainstalowanie większej ilości opcji w stosunku do faktycznych potrzeb może wpłynąć negatywnie na wydajność skryptu, a także spowoduje, że administracja będzie mniej czytelna ze względu na większą ilość pól i opcji w formularzach.
  3. Zrób kopię skryptu i instaluj dodatki na tej kopii, aby mieć pewność, że wszystko działa jak należy. Nie ryzykujesz wtedy uszkodzeniem strony internetowej.
  4. Instalację najlepiej wykonywać na serwerze lokalnym (localhost), a następnie gotową wersję skopiować na serwer.
  5. Instalator sprawdza czy wszystkie kroki instalacji są możliwe i dopiero wtedy instaluje dodatek.
  6. Automatyczne odinstalowanie dodatków nie jest możliwe.
  7. Wszelkie modyfikacje graficzne wraz z instalacją dodatku wykonywane są na domyślnej skórce w katalogu templates/default/.

Konfiguracja skryptu

Quick.Cms.Ext posiada mnóstwo opcji konfiguracyjnych, które zwiększają jego wydajność, możliwości, a także usprawniają pracę. Większość opcji znajduje się w plikach database/config.php i database/config_admin.php. Szczegółowo opisaliśmy opcje konfiguracyjne w dziale konfiguracja skryptu »

Bezpieczeństwo skryptu

Dopóki projektujesz stronę na serwerze lokalnym, nie musisz się przejmować tym problemem. Jednak zanim uruchomisz stronę na serwerze zewnętrznym (online), wykonaj kilka kroków opisanych w dziale bezpieczeństwo skryptu », aby zabezpieczyć skrypt przed włamaniem.

Zalecenia końcowe

Na koniec zapoznaj się z poniższymi informacjami:
  1. Z powodu ograniczeń na serwerach związanych z dostępem do pamięci RAM (najczęściej jest to limit 128 MB), skrypt nie będzie w stanie wygenerować miniaturek do bardzo dużych zdjęć. Ustaliliśmy bezpieczny limit rozmiaru zdjęcia, po którego przekroczeniu zostaniesz poinformowany, że dla tego zdjęcia nie zostanie wygenerowania miniaturka. Więcej informacji w opisie zmiennej $config['max_image_size'] »
  2. Niektóre serwery posiadają dość restrykcyjne ustawienia odnośnie wielkości wgrywanych plików. Kiedyś popularne były limity 2MB dla wgrywanego pliku. Zdarza się to jeszcze na niektórych serwerach. Jeśli widzisz, że skrypt nie jest w stanie wgrać większego pliku, to skontaktuj się z administratorem, aby zmienił limit lub wgraj plik do katalogu "files/" przez połączenie FTP, a następnie dołącz go do strony.
  3. Pamiętaj, aby nie usuwać linków do naszej strony, informacji o autorstwie skryptu, naszego loga, nazwy oprogramowania, itd. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące wymagań i zasad korzystania ze skryptu znajdziesz w licencji ». Jeśli korzystałeś z tej edycji skryptu, ale w starszej wersji, koniecznie zapoznaj się z licencją, gdyż dla tej wersji może być inna.
  4. Pamiętaj, aby wyłączyć tryb deweloperski, po zakończeniu etapu projektowania i uruchomieniu gotowego serwisu. Przejdź do edycji pliku konfiguracyjnego i zakomentuj kod define( 'DEVELOPER_MODE', true ); Więcej informacji znajdziesz w dziale konfiguracji skryptu »
  5. Do edycji plików z rozszerzeniem PHP, CSS i JS używaj edytora, który poprawnie obsługuje kodowanie UTF-8, a dla Twojej wygody, koloruje składnię. Nie korzystaj z Notatnika (Notepad), czyli domyślnego edytora systemu Windows. Z darmowych edytorów polecamy Notepad++ lub Visual Studio Code.
Do góry
o nas | kontakt