Wywiad z administratorem serwisu powiat-wieruszowski.pl

Relacja administratora z funkcjonowania systemu Quick.Cms.Ext v6.x na rozbudowanym serwisie powiat-wieruszowski.pl.

Kilka słów wstępu

Na serwisie powiat-wieruszowski.pl znajdują się informacje na temat Powiatu Wieruszowskiego w woj. Łódzkim m.in. aktualności związane z przetargami, posiedzeniami komisji, dane adresowe instytucji użytku publicznego czy baza atrakcji turystycznych. Ze względu na charakter strony, serwis posiada bardzo dużo danych.

Jest to pierwszy większy serwis uruchomiony na nowej wersji Quick.Cms.Ext v6.0. Poprosiliśmy administratora tego serwisu Michała Dymałę, aby odpowiedział na kilka naszych pytań związanych z zarządzaniem tak rozbudowaną stroną.

  • Zrzut ekranu powiat-wieruszowski.pl
  • Zrzut ekranu serwisu powiat-wieruszowski.pl

OpenSolution: Ile stron obecnie posiadają Państwo na stronie?

Michał Dymała: Aktualnie 1543 podstron. Co kilka dni wstawiamy kolejne.

Ile plików obecnie posiadają Państwo na stronie?

W tej chwili mamy 4451 plików, ale wkrótce może dojść ok. 1000 zdjęć ze starej galerii prezentowanej na innym systemie.

Jak ocenia Pan Quick.Cms.Ext v6.x pod względem wygody obsługi w tak rozbudowanym serwisie?

Mieliśmy spore obawy co do tego, bo w momencie podjęcia decyzji o zmianie wersji mieliśmy już ok. 1300 podstron. Okazało sie jednak, że to wszystko jest bardzo intuicyjne i proste w obsłudze.

Nowa podstrona to "3 sekundy". Żaden z pięciu moich dodatkowych administratorów (o różnych uprawnieniach) nie miał problemów z nowym systemem.

Podoba mi się wielofunkcyjny system widgetów, który idealnie sprawdza się w rozbudowanym serwisie i daje wiele nowych możliwości wizualnych tak, aby strona nie stawała sie nudna i taka typowo urzędnicza. Postawiliśmy bardziej na promocję i "żywy" wygląd, odeszliśmy nieco od sztywnych umownych standardów stosowanych przez urzędy. Stworzyliśmy prosty interfejs graficzny, w którym petenci lepiej się odnajdują i jest im łatwiej dotrzeć do interesujących ich informacji.

Jak ocenia Pan szybkość działania serwisu widzianego od strony "front-end"?

Zawsze na pierwszej linii jest strona główna. Są tu aktualności, slider zmienny, dużo widgetów, banery linkujące do podstron lub stron zewnętrznych.

Pomimo natłoku informacji strona szybko się otwiera, a przejście do kolejnych podstron jest prawie niezauważalne. Dodawanie nowych artykułów jest bardzo szybkie i proste.

Warto by nieco zmodyfikować dodawanie daty przy tworzeniu artykułów na automatyczny z możliwością wyboru z kalendarza, gdyż teraz trzeba to robić wpisując cała datę, ale to pewnie niebawem rozwiąże nowa wersja. Przy dużej ilości podstron ważna jest też szybkość wyszukiwarki. W nowym systemie działa rewelacyjnie.

Czy tak duża lista stron i plików ładuje się wystarczająco szybko, aby zarządzanie danymi było wystarczająco wygodne w panelu administracyjnym?

Pytanie jest zbędne :)

Przynajmniej na wersji v6.x i na nowym, opisanym niżej hostingu. Niecałą sekundę zajmuje mi wejście do wykazu podstron czy też do edycji wybranej podstrony. Przypominam, że mam ponad 1500 podstron i 4500 plików.

Quick.Cms.Ext to system, który zyskał popularność dla małych stron internetowych zawierających kilkadziesiąt, najwyżej kilkaset podstron. Czy poleciłby Pan ten system dla bardziej rozbudowanych serwisów i wymagających klientów?

Polecam! Sugeruję zmienić definicję "małego serwisu". Dla mnie "mały serwis" na Quick.Cms.Ext v6.x to 2000-3000 podstron.

Wg naszej oceny i robionych testów praktycznie nie powinniśmy zauważyć różnicy przy 2 razy większej stronie.

Wcześniej korzystali Państwo ze starszej wersji naszego systemu. Jak ocenia Pan nowszą wersję w porównaniu ze starszą?

Wszystko inaczej, niż na naszej "ulubionej" wersji Quick.Cms.Ext v3.0. "Zaskoczenie" trwało niecałą godzinę. Teraz trudno sobie wyobrazić pracę na starej wersji.

Duże znaczenie ma każdy nowy drobiazg, np. możemy jednym kliknięciem wgrać nie 3, ale 30 zdjęć jednocześnie. Nie wspomnę już o widgetach, które są "strzałem w dziesiątkę". Jestem głównym administratorem tej strony, zaś tworzenie dodatkowych adminów czy też użytkowników wraz z odpowiednimi udziałami jest bardzo proste, może nawet zbyt proste :)) System jest chyba :) "intuicyjny", bo jedyne zapytanie, jakie dostałem od administratorów, to pytanie o uprawnienia dostępu.

Firma StudioStrona.pl, z którą współpracujemy przy tym projekcie, zadała pytanie: Co ile lat zmienia Pan samochód? Co 6-10 lat? Przy stronie www trzeba to robić 2, 3 razy częściej!

Patrzyliśmy na to podejrzliwie, ale teraz nie żałujemy tej zmiany.

Z jakiego hostingu (firmy) Państwo korzystają i czy parametry serwera są standardowe czy wynegocjowane przez Państwa?

Nową stronę umieściliśmy na nowym serwerze Quick.Firma firmy StudioStrona.pl (pocztę zostawiliśmy na starym serwerze).

W tym momencie całkowicie wystarczają nam domyślne ustawienia i parametry serwera. To już prawie 5 miesięcy na tym serwerze i "zero" problemów. Cisza i spokój. Polecam!

Czy planują Państwo wprowadzić jakieś nowe funkcje dla klientów lub w panelu administracyjnym?

Nasi petenci są najważniejsi. Cały czas zbieramy opinie.

Planujemy np. zmodernizować archiwum zdjęć i przenieść je również do systemu Quick.Cms.Ext v6.x, jednak wszystko w swoim czasie. Ponadto w najbliższym czasie planujemy rozszerzyć dostępność strony sugerowaną przez zalecenia standardu WCAG dla osób niepełnosprawnych. Na początek zajmiemy się wprowadzeniem możliwości zmiany kontrastu strony w arkuszach CSS. Planujemy również dostosować naszą stronę do przeglądania jej na urządzeniach mobilnych z wykorzystaniem HTML5.

System Quick.Cms.Ext v6.x jest bardzo elastyczny i funkcjonalny. Kolejne pomysły przed nami.

Coś na koniec?

Jeśli będą Państwo szukali dobrych rozwiązań dla swoich urzędów, polecam zakup tej aplikacji w Best Regards StudioStrona.pl, zaś Zbigniew Sztandera, właściciel tej firmy, to spoko gość, który profesjonalnie podchodzi do każdego tematu.

Do góry