Zaloguj się aby uzyskać dostęp do dodatkowych opcji [zamknij]

Po czym poznać profesjonalną firmę projektującą strony internetowe?

Daniel Hydzik

Daniel Hydzik

Z wyborem firmy projektującej strony internetowe jest jak z wyborem modelu samochodu. Wygląd strony, którym chwalą się projektanci stron, można porównać z wyglądem karoserii i tapicerki samochodu. Sprawy estetyki są kwestią gustu, więc nie mamy zamiaru poruszać tego tematu. Chcemy zwrócić uwagę czytelnika na inne elementy strony internetowej, które są równie ważne, jak w przypadku samochodu ważne są: moc silnika, trwałość, normy bezpieczeństwa, bezawaryjność, prostota obsługi, jakość materiałów itd.

To często wyróżnia poszczególne modele spośród innych. Podobnie jest ze stronami, które wyglądają ładnie, ale działają wolno, nie są odpowiednio zabezpieczone, słabo się pozycjonują w wyszukiwarce, nie są intuicyjne w obsłudze, nie spełniają standardów itd.

"Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. [...] A więc: poznacie ich po ich owocach" Ewangelia Mateusza 7;17-20

Projekt graficzny i wersja responsywna

Niestety ta część jest dla klientów bardzo często najważniejsza, co bywa brzemienne w skutkach. Z drugiej strony klienci nie orientują się, że na stronę internetową składa się więcej elementów niż sama "grafika".

Firmy projektujące strony internetowe, wiedząc o tym, najczęściej chwalą się właśnie grafiką i zaniedbują pozostałe elementy dobrego projektu strony.

Obecnie z internetu można korzystać za pomocą laptopa, netbooka, komputera z dużym monitorem, tabletu czy telefonu komórkowego. Oczywiście strona internetowa będzie wyglądać inaczej na poszczególnych urządzeniach. Na jednym urządzeniu będzie wyglądała tak jak powinna wyglądać, na drugim będzie bardzo mała, a na trzecim nie zmieści się na ekranie. Aby wyjść naprzeciw tym problemom stosuje się responsywne projektowanie umożliwiające dopasowanie się strony do różnych wielkości ekranu. Przykład takiego projektu znajduje się poniżej.

KomputerKomputer
TabletTablet
TelefonTelefon

Jeśli firma nie posiada doświadczenia w projektowaniu responsywnym, to jest to pierwszy ostrzegawczy sygnał dla Ciebie.

Projektowanie zgodne ze standardami

Kod źródłowy strony internetowej powinien być tak zaprojektowany, aby bez większego problemu można było ją rozwijać w przyszłości. Przykładowo za pół roku będziesz chciał rozbudować stronę o nowe opcje. Źle zaprojektowana strona będzie wymagała większych nakładów pracy (czytaj większych kosztów), aby dodać jakiś element niż w przypadku dobrego projektu.

Projektanci powinni wykonywać strony internetowe zgodnie ze standardami, które wpływają korzystnie na jakość kodu źródłowego i pozycję w Google. Najbardziej znane standardy to XHTML i CSS. Wejdź na stronę validator.w3.org » (strona dokonuje audytu zgodność strony ze standardem HTML/XHTML) i wpisz adres strony www projektanta, którego oferta Cię interesuje. Narzędzie w sposób nieinwazyjny sprawdzi jego stronę i jeśli zwróci co najmniej kilka błędów (ERROR), to jest to kolejne ostrzeżenie dla Ciebie.

Kolejny standard to WCAG 2.0, który stworzony został głównie z myślą o osobach niepełnosprawnych. Projektując zgodnie z tym standardem, osoby niepełnosprawne np. niedowidzące będą mogły bez problemu korzystać z Twojej strony. Standard ten jest bardzo rozwojowy i warto go stosować, aby w przyszłości nie trzeba było przerabiać strony, jeśli wyjdą przepisy wymuszające stosowanie tego standardu. Popularnym walidatorem zgodności ze standardem WCAG 2.0 jest narzędzie Cynthia Says ». Jeśli projektant nie zna tego standardu i walidatora, to jest to kolejny sygnał ostrzegawczy dla Ciebie.

Warto wspomnieć, że nasze skrypty Quick.Cart i Quick.Cms są zgodne z tymi standardami! Projektanci mają więc ułatwioną drogę do zrobienia strony internetowej zgodnej ze standardami.

Prostota obsługi tzw. usability

Strona internetowa powinna nie tylko ładnie wyglądać, musi być też intuicyjna w obsłudze. Musisz zdać się na doświadczenie projektanta stron internetowych, aby doradził Ci gdzie i jakie elementy powinny znajdować się na stronie - linki, menu, wyszukiwarka itp.

Sprawdź stronę projektanta i oceń czy łatwo na niej znaleźć najważniejsze dane jak adres, telefon, realizacje, regulamin itp. Sprawdź też kilka stron, które wykonał projektant i oceń je pod względem nie tylko estetycznym, ale także prostoty obsługi. Jeśli większość z nich jest nieczytelna, to jest to kolejny sygnał ostrzegawczy dla Ciebie.

Pamiętaj! Twoja strona nie jest projektowana dla Ciebie, ale dla Twoich klientów i to oni powinni móc w prosty sposób znaleźć potrzebne informacje.

Szybkość i optymalizacja

Kto lubi, kiedy strona ładuje się 10-15 sekund? Najprawdopodobniej nikt. Niestety wielu projektantów nie zastanawia się nad tym. Chcą jedynie zadowolić klienta ładnym projektem graficznym nie dbając o kompresję zdjęć, wyrzucanie zbędnego kodu HTML/CSS czy Java Script.

Warto pamiętać, że projektanci lubią korzystać z gotowych rozwiązań jak Bootstrap, jQuery, FancyBox, które pomagają przy projektowaniu stron. Gotowe rozwiązania zawierają jednak mnóstwo kodu, który często nie jest potrzebny, by wczytywał się na stronie. Tym projektanci jednak rzadko się przejmują. Dobra optymalizacja może skrócić czas ładowania strony nawet trzykrotnie!

Przeprowadzone badania » potwierdzają, że wydłużony o 2-3 sekundy czas ładowania się strony i podstron sklepu internetowego może spowodować wyraźny spadek zamówień.

Dlatego przy większości projektów stron, a tym bardziej sklepów internetowych, potrzebny jest programista z wiedzą, która umożliwi zoptymalizowanie strony pod względem szybkości działania.

Internetowe i darmowe narzędzia Google PageSpeed Insights » i GTmetrix » sprawdzają szybkość i jakość optymalizacji kodu strony. Odwiedź stronę firmową projektanta i sprawdź za pomocą tych narzędzi kilka stron, które projektant wykonał. Jeśli dla tych stron w większości przypadków GTmetrix zwracać będzie wynik mniejszy niż 65% (Page Speed Grade) a Google PageSpeed Insights mniejszy niż 70 / 100 (Komputer), to jest to kolejny sygnał ostrzegawczy dla Ciebie.

Zwróć też uwagę na wartość "Page load time" (czas ładowania strony) w narzędziu GTmetrix, który najlepiej aby był krótszy niż 4 sekundy.

Wyniki testu wykonanego przez GTmetrix na wersji demo Quick.CmsGTmetrix test

Bezpieczeństwo

Badanie przeprowadzone przez nas na 1180 stronach wykazało, że 81% z nich posiada elementarne braki w zabezpieczeniach. W internecie roi się od prób włamań na strony internetowe za pomocą programów np. wirusów, które wykorzystują luki w zabezpieczeniach. Efekt tego może być taki, że strona internetowa zostanie zainfekowana wirusami lub, w przypadku sklepu internetowego, wykradzione zostaną dane klientów i zamówień.

Opracowaliśmy obszerny artykuł jak zabezpieczyć Twoją stronę i dane Twoich klientów, który omawia zagadnienia związane z bezpieczeństwem.

Niestety nie znamy prostego sposobu na weryfikację wiedzy projektanta strony internetowej na temat zabezpieczeń. Można jednak spytać go o certyfikaty SSL, które służą do ochrony danych przesyłanych przez klientów za pomocą formularzy np. kontaktowego czy zamówienia. Jeśli ma doświadczenie w certyfikatach SSL i zaleca ich stosowanie w sklepach internetowych, to jest to dobry sygnał, że projektant ceni kwestie związane z bezpieczeństwem.

Przykład strony małej firmy, na której nastąpił atak hackeraHacked by Kurdish

Programy do zarządzania stroną / sklepem

Większość firm projektujących strony internetowe używa gotowych rozwiązań. Jest to dobry pomysł pod warunkiem, że umieją z nich sprawnie korzystać. Ważne, aby wykorzystywać te rozwiązania, które są w danej chwili potrzebne.

Sklep internetowy musi funkcjonować na programie, który umożliwi właścicielowi sklepu dodawanie produktów, zarządzanie zamówieniami itp. Wiele stron internetowych opartych jest o CMSy, które pozwalają na zarządzanie stroną przez dodawanie zdjęć, zmiany treści itp.

Jedynie duże firmy projektujące strony mogą pozwolić sobie na rozwój własnego oprogramowania CMS do zarządzania stroną lub sklepem. Trzymaj się z daleka od firm, które posiadają 3-4 pracowników, a zajmują się prawie wszystkim: projektują strony, pozycjonują i rozwijają własne oprogramowanie CMS. Na sam rozwój oprogramowania CMS wymagana jest stała praca kilku pracowników!

Warto upewnić się czy firma projektująca strony korzysta z oprogramowania, które posiada gwarancję. Jeśli cenisz sobie jakość i bezpieczeństwo, zrezygnuj z wszelkich darmowych rozwiązań. Największym mankamentem darmowego oprogramowania jest brak gwarancji i często brak profesjonalnego wsparcia technicznego. Przykładowo jeśli dojdzie do uszkodzenia bazy danych zamówień i skierujesz reklamację do wykonawcy strony, to możesz uzyskać odpowiedź, że program nie posiada gwarancji. Za naprawę wykonawca nie odpowie i stracisz nerwy, czas i pieniądze.

Quick.Cart.Ext » i Quick.Cms.Ext » to profesjonalne programy z gwarancją i wsparciem technicznym uzupełniające ofertę firm projektujących strony internetowe. Jeśli projektant nie ma bogatego doświadczenia w użyciu płatnego oprogramowania z gwarancją, to jest to dla Ciebie kolejny sygnał ostrzegawczy.

Dbanie o klienta po sprzedaży

Trendy się zmieniają, a projektanci stron internetowych także się rozwijają! Pamiętaj, że musisz swoją stronę także rozwijać, jeśli chcesz coraz skuteczniej docierać do swoich klientów. Rozwój jest potrzebny i dobrze by było, gdyby projektant dbał o Ciebie i proponował Ci usprawnienia Twojej strony internetowej.

Niestety większość projektantów nie dba o klienta i pozostawia na nim ciężar opiekowania się swoją stroną i sprawdzania nowych przepisów prawa. Przykładowo w 2013 roku dodano obowiązek informowaniu o ciastkach na stronach, a w 2014 wprowadzone zostaną zmiany dotyczące ochrony konsumentów. Szanujące się firmy będą informowały o tym klientów i sugerowały rozwiązania.

Dobrym sygnałem powinien być dla Ciebie dział często nazywany News / Blog / Aktualności na stronie projektanta, który informuje o ważniejszych zmianach w przepisach, trendach itp.

Prowadzenie takiego działu oznacza, że firma troszczy się o klienta i przekazuje mu najważniejsze informacje. Jeśli dodatkowo prowadzi na swojej stronie subskrypcję (newsletter), to jest to bardzo dobry sygnał dla Ciebie, że firma najprawdopodobniej dba o klienta i nie zapomina o nim po wykonaniu zlecenia.

Przykład publikowanych ważnych aktualności dla klientówPrzykład aktualności

Szewc bez butów

Znane powiedzenie "szewc bez butów chodzi" sprawdza się także w przypadku projektantów stron internetowych. Wielu projektantów jest tak zajętych wykonywaniem dobrych jakościowo stron dla swoich klientów, że nie mają czasu na profesjonalne opracowanie własnej strony. Dlatego nie warto przekreślać od razu takiej firmy. Trzeba jednak mieć czujność i sprawdzić jakość stron, które firma opracowała i zapytać ich klientów o jakość usług projektanta.

Niestety Ci zapracowani projektanci, którzy nie dbają o własny wizerunek i nie mają czasu na rozwój swojej strony, bardzo często nie mają czasu też dbać o klienta po opracowaniu strony. Kończy się to na tym, że musisz dbać o własną stronę, szukać informacji o nowych trendach, zmianach w prawie (zwłaszcza jeśli posiadasz sklep internetowy).

Dostęp do ekspertów z innych branż

Większość firm projektujących strony zatrudnia paru pracowników, a resztę usług wykonują podwykonawcy. Tylko duże korporacje stać na zatrudnianie na stałe prawników, tłumaczy, grafików, pozycjonerów, programistów itd. Ceny w takich firmach też są odpowiednio wysokie.

Jeśli chcesz opracować stronę internetową w kilku językach, to potrzebny będzie ktoś, kto profesjonalnie przetłumaczy treści na różne języki. Projektant powinien mieć sprawdzone kontakty z osobami, które tłumaczą na najbardziej popularne języki jak np. angielski czy niemiecki.

Inny przykład. Do opracowania sklepu internetowego będzie konieczne zgłoszenie zbioru danych do GIODO, napisanie regulaminu dopasowanego do oferty sklepu. Przestrzegam przed gotowymi wzorami regulaminów! Projektant i w tym przypadku powinien współpracować ze sprawdzonymi prawnikami.

Podobnie ma się sprawa copywriterów, pozycjonerów, programistów itd. Zapytaj wykonawcę strony z kim współpracuje i jeśli nie ma doświadczenia z tłumaczami czy prawnikami, to oznacza, że nie posiada wysokich kompetencji.

Nie można oczekiwać, że projektant stron internetowych będzie znał się na wszystkim, ale powinien znać podstawowe zagadnienia prawne i mieć dostęp do sprawdzonych ekspertów. Brak tego typu kontaktów i wiedzy to kolejny sygnał ostrzegawczy dla Ciebie.

Lista naszych partnerów » specjalizujących się w różnych dziedzinachPartnerzy

Inne: hosting, SSL, GIODO

Aby projekt strony internetowej był profesjonalny, trzeba dopracować wiele elementów wymienionych wcześniej. Ominęliśmy jednak inne ważne sprawy jak dobór właściwej firmy hostingowej (serwery), których ceny usług często idą w parze z jakością. Podobnie ma się sprawa doświadczenia w doborze certyfikatu SSL dla strony a zwłaszcza sklepu internetowego. Profesjonalna firma projektująca strony potrafi polecić serwer odpowiednio dostosowany do potrzeb i wymagań klienta oraz zdecydować, w jakich sytuacjach potrzebny jest certyfikat SSL czy rejestracja zbioru danych do GIODO.

Uwaga! Jakość kosztuje

"Jednoosobowe armie twórców o ograniczonej perspektywie postrzegania własnego dzieła doprowadziły do powstania niezmierzonej masy stron o miernej jakości, niskim poziomie bezpieczeństwa, kiepsko zarządzanych oraz trudnych w utrzymaniu i dalszym rozwoju. [...] Jeśli mieliby jednak dostęp do opinii ekspertów z innych dziedzin, mieliby możliwość stworzenia lepszej oferty, a w konsekwencji lepszego produktu" Podręcznik projektantów WWW. Smashing Magazine »

Jeśli chcesz otrzymać profesjonalnie przygotowaną stronę internetową, która będzie ładna, działała szybko, będzie intuicyjna w obsłudze, świetnie się wypozycjonuje w Google, będzie bezpieczna i zgodna ze standardami, to musisz liczyć się z tym, że będzie kosztować więcej niż wykonanie strony tylko świetnie wyglądającej i intuicyjnej w obsłudze.

Profesjonalna strona to bardzo dobra inwestycja. Właściciele takich stron nie muszą później wykładać pieniędzy na pozycjonowanie strony w Google czy opracowanie wersji responsywnej witryny. Finalnie właściciel kiepskiej jakościowo strony może ponieść podobne koszty, ale w efekcie osiągnie mniej korzyści.

Wielu właścicieli stron nie zdaje sobie sprawy z tego, że profesjonalnie przygotowana strona to efekt pracy kilku specjalistów m.in. grafika, pozycjonera, programisty, copywritera, prawnika itd. Jedna osoba nie jest w stanie być ekspertem w każdej dziedzinie. Dlatego trzeba pytać o zaplecze ekspertów wykonawcy strony.

Podsumowanie

Czy 22 letni lub z małym doświadczeniem webmaster może wykonać stronę profesjonalnie? Niestety nasze doświadczenie mówi, że z drobnymi wyjątkami, nie jest to możliwe. Często zdarza się, że użytkownicy naszych skryptów proszą nas o polecenie sprawdzonej firmy, gdyż obecny wykonawca ich strony nie jest osobą kompetentną lub wyjechał z kraju "na zmywak". Te braki kompetencji najczęściej wychodzą na jaw po tym, jak klient doświadczy włamania na swoją stronę z powodu braku jej zabezpieczeń, co często odbija się negatywnie na jego wizerunku.

5-6 lat temu było trochę inaczej. Niestety w obecnym czasie trzeba się bardziej starać, aby strona się wyróżniała. Jeśli więc masz pewność, że chcesz zarabiać na swoim sklepie internetowym, nie "baw się" w półśrodki, ale zainwestuj w profesjonalizm!

Przygotowaliśmy listę webmasterów », którzy szkoleni są z zakresu bezpieczeństwa, modyfikacji skryptów, regulaminów, wydajności, GIODO, reklamy i wielu innych dziedzin. Z niektórymi współpracujemy od ponad 8 lat, a ich realizacje sięgają już setek stron. W ciągu lat pracy zdobyli wiedzę i zaplecze ekspertów, z którymi podjęli współpracę, aby wykonywane projekty były profesjonalne.

Autor: Daniel Hydzik, OpenSolution

 
regulamin o nas kontakt