Zaloguj się aby uzyskać dostęp do dodatkowych opcji [zamknij]

Jaki serwer wybrać dla systemów Quick.Cms i Quick.Cart?

Zbigniew Sztandera

Zbigniew Sztandera

Hosting to udostępnianie określonych zasobów odpowiednio skonfigurowanych komputerów (popularnie nazywanych serwerami) klientom, którzy planują stworzyć stronę internetową czy też założyć konto pocztowe e-mail. Oferowany jest przez firmy hostingowe (posiadające własne serwerownie i centra danych) oraz przez ich resellerów.

Przed omówieniem kryteriów wyboru hostingu przedstawiam jego podstawowy podział.

Hosting współdzielony (serwer wirtualny)
Polega na współdzieleniu wszystkich zasobów serwera przez wielu klientów: przestrzeń, transfer, moc obliczeniowa procesorów, pamięć RAM i oprogramowanie.
Jest to najtańszy i najczęściej wybierany rodzaj hostingu. Wadą jest wpływ obciążenia strony jednego klienta na pracę stron pozostałych klientów. Nie byłoby problemu, gdyby taki serwer współdzieliło np. kilkudziesięciu "statystycznych" klientów. Zdarzają się jednak przypadki "upychania" kilkuset klientów. Hosting współdzielony sprawdza się dla stron komercyjnych o małym i średnim ruchu miesięcznym.
Przeciętny koszt zależny jest od parametrów, wynosi 50 - 1000 zł rocznie.
Serwer VPS (Virtual Private Server, platforma wirtualna)
Również w tym przypadku następuje dzielenie zasobów jednej maszyny fizycznej, ale w zupełnie innych warunkach. Na hostingu współdzielonym na jednym serwerze umieszczanych jest nawet kilkuset klientów. Na dobrych VPS'ach liczba ta zwykle nie przekracza kilkunastu.
VPS zapewnia całkowicie odrębne, niezależne od innych klientów środowisko.
Obciążenia serwera generowane przez innych użytkowników nie będą miały żadnego wpływu na działanie Twojej usługi. Ponadto bardzo często komputery wykorzystywane w VPS'ach mają lepsze parametry (procesor, pamięć RAM, oprogramowanie) i większe możliwości administracyjne.
Przeciętny koszt zależny jest od parametrów, wynosi 50 - 1000 zł miesięcznie.
Serwer dedykowany i kolokacja
Najbardziej zaawansowane rozwiązanie to serwer dedykowany, czyli dzierżawiony w firmie hostingowej serwer fizyczny. Zasoby całej maszyny są na Twoją wyłączność. Wszystko jest całkowicie spersonalizowane pod Twoje potrzeby. Plus oferuje np. osobne dyski na kopie zapasowe itp.
Serwery dedykowane przeznaczone są dla sklepów i stron internetowych, mających dużą liczbę odwiedzin oraz generujących duże obciążenie serwera przez stosowane aplikacje.
Odmianą tej usługi jest kolokacja serwerów. Jeżeli posiadasz swój własny serwer, możesz umieścić swój komputer w profesjonalnym data center zapewniającym systemy zasilania awaryjnego, monitoringu i zwielokrotnione łącza światłowodowe.
Przeciętny koszt zależny jest od parametrów, wynosi 300 - 4000 zł miesięcznie.
Hosting w chmurze (Cloud Hosting)
Modny ostatnio i czasami nadmiernie wykorzystywany termin marketingowy. Suwaki w ofercie nie oznaczają, że jest to "cloud hosting". W mojej ocenie, prawdziwy hosting w chmurze powinny rozważyć firmy potrzebujące czegoś więcej niż serwer dedykowany.

Bezpieczeństwo danych

Jest to "temat rzeka", ale podam kilka przykładowych cech bezpiecznego hostingu.

 1. Codzienna kopia bezpieczeństwa przechowywana przez minimum 3 dni.
 2. Pełne logi serwera umożliwiające sprawdzenie wszelkich działań na serwerze.
 3. System Firewall, czyli wydzielony komputer ze specjalnym oprogramowaniem uniemożliwiający niepowołany dostęp do serwera, blokujący IP z wielokrotnymi próbami logowania (SSH, FTP, POP3, IMAP, SMTP), czy też blokujący próby wgrywania złośliwych skryptów.
 4. Możliwość samodzielnego włączenia ograniczenia dostępu do FTP.
 5. Możliwość instalacji własnych certyfikatów SSL.
Firewall

Niezawodność i dostępność usług

 1. Stabilność działania usług będzie w stanie zapewnić tylko doświadczony dostawca, stosujący szereg różnorodnych rozwiązań w swojej infrastrukturze.
 2. Praktycznie każda firma deklaruje dostępność na poziomie 99%, a jeżeli znajdziesz ofertę ze 100% to potraktuj to jako chwyt marketingowy. Tu jeszcze ważniejszy jest czas reakcji i wyeliminowania awarii.
 3. Ważnym czynnikiem wpływającym na niezawodność funkcjonowania serwerowni jest korzystanie z wielu łączy światłowodowych. Serwerownia powinna być podpięta do kilku łącz różnych operatorów (np. sześciu ATMAN, GTS, Netia, PLIX, ACK Cyfronet i Cogent) w celu zapewnienia redundancji na wypadek awarii jednego z łącz.
 4. Całodobowa obecność doświadczonego administratora w serwerowni.
 5. Zapas elementów sieciowych gwarantujących szybką wymianę na wypadek awarii.

Lokalizacja serwerowni (centrum danych)

"Serwerownia" i "centrum danych" są często używane naprzemiennie ale tak naprawdę serwerownia jest częścią centrum danych.
Serwery powinny znajdować się w profesjonalnych, rozbudowanych centrach danych, w których zadbano o wszystkie aspekty bezpiecznego hostingu.

 1. Całodobowy monitoring oraz ochrona fizyczna prowadzona przez agencję ochrony.
 2. Przeciwpożarowy z system gaszenia gazem, zaprojektowany specjalnie dla pomieszczeń takich jak serwerownie.
 3. Zaawansowane systemy zasilania awaryjnego (UPSy i agregaty prądotwórcze).
 4. Precyzyjny system chłodzenia.
 5. Zgodność z wytycznymi GIODO.
profesjonalne data center

Obsługiwane technologie

Do pracy z najnowszymi systemami Quick.Cms i Quick.Cart szukaj serwerów spełniających poniższe wymagania. Systemy te nie używają bazy MySQL. Korzystają z bazy plikowej (płaskie pliki), a w przyszłości będą korzystać z bazy SQLite (jeden plik).

 1. Obsługa skryptów PHP (wersja PHP 5.2.0 lub wyższa). Sugeruję sprawdzoną wersję PHP5.4.x. Dla przykładu wersje demonstracyjne systemów Quick pracują na PHP 5.4.24 (październik 2014).
 2. Włączona opcja allow_url_fopen, potrzebna do poprawnego działania funkcji "Sprawdź poprawki" i "Dodatki".
 3. Zalecana włączona funkcja mail() potrzebna do wysyłania e-maili.
 4. Zainstalowana biblioteka gd2 niezbędna do poprawnego wgrywania zdjęć.
 5. Obsługa mod_rewrite przydatna do generowania przyjaznych linków.
 6. W przyszłości dostępna będzie obsługa biblioteki SQLite od wersji Quick.Cms v6.0 (standardowo dostarczana z pakietem PHP5).

Pojemność i transfer danych

Przeglądasz oferty hostingowe i widzisz gigabajty, brak limitu, ...?

 1. Wstępnie oszacuj pojemność strony, gdyż razem z systemem Quick.Cms może to być 10 MB? (dziesięć megabajtów). Dla przykładu zwykła strona www.studiostrona.pl wykorzystuje ok. 100 MB.
 2. Znając systemy Quick.Cms i Quick.Cart oraz "statystyczne" potrzeby Klientów odnośnie funkcjonowania strony i poczty optymalna startowa pojemność serwera to 5 GB.
 3. Transfer bez limitów? Zawsze są jakieś limity, które sprowadzą "do parteru" ten ostatnio modny chwyt marketingowy. To może być limit czasu wykorzystania procesora, czy też współczynnik obciążenia procesora.
 4. W dzisiejszych czasach limity transferu są tak duże, że większość Klientów i tak nie jest w stanie wykorzystać ich nawet w 10%. Po co to wszystko? Po to żeby przyciągnąć klienta, a pół roku później zasugerować, z różnych powodów, przejście na wyższą znacznie droższą opcję.

Kopie bezpieczeństwa

Sprawdź jak często dostawca hostingu robi automatyczne kopie zapasowe. To musi być codzienna kopia zapasowa, a nie raz w miesiącu.

Wsparcie i pomoc techniczna

W dobrze skonfigurowanym hostingu Klient nie zna pojęcia "support", bo nie potrzebuje. A jeśli już, to jak sprawdzić support firmy hostingowej?  Nie musisz nawet zamawiać serwera testowego. Wyślij e-mail z jakimś pytaniem. Kiedy otrzymałeś odpowiedź? Po 1-3 godzinach czy po 3 dniach?

Sposób reagowania przy nagłym wzroście ilości odwiedzin (kampania reklamowa itp.)

Załóżmy, że masz sklep z 300 wizytami dziennie i zamówiłeś kampanie reklamową. Nagle okazuje się, że z 300 wizyt dziennie zrobiło się 10 tys. wizyt dziennie. Wiele firm hostingowych automatycznie blokuje sklep w takiej sytuacji, ale są również firmy bardziej elastyczne.

Skok odwiedzin na stronie

Geolokalizacja serwerów i wpływ na pozycjonowanie w Google

Serwer umieszczony w Polsce, w Niemczech czy w USA? Tu teorie specjalistów od hostingu i SEO są różne. Są wyjątki, jednak preferuję zasadę: "firma i klienci w Polsce" - "serwery w Polsce".

Panel administracyjny (WebAs, Direct Admin czy też cPanel)

Wielu moich Klientów twierdzi, że panel administracyjny powinien być na pierwszym miejscu tego zestawienia. Czasami się z nimi zgadzam :)
"Bezpieczny i intuicyjny" - taki powinien być współczesny panel zarządzania serwerem. Popularny jest system Direct Admin czy też cPanel, a najlepszy jest system WebAs. Wszyscy moi klienci, z kilkoma wyjątkami, pracują na tym systemie.
Administracja serwerem - to co najmniej kilkadziesiąt przydatnych opcji. WebAs cenię np. za taki drobiazg jak: możliwość przypisania domeny do dowolnego katalogu na FTP. Nowa wersja strony? Jedno "kliknięcie" i domena jest skierowana na nowy katalog o nazwie np. cms2014.

Administracja serwerem

Poczta elektroniczna i WebMail

Firmy hostingowe zapewniają zbliżoną funkcjonalność poczty elektronicznej. Najczęściej w standardzie jest ochrona antywirusowa i antyspamowa, szyfrowanie transmisji oraz autoryzacja SMTP. Pocztę odbieramy najczęściej programem pocztowym zainstalowanym na własnym komputerze. Warto jednak sprawdzić jakie są możliwości odbioru poczty przez www za pomocą systemów o rożnych nazwach, np. WebMail.

System Webmail

Usługi dodatkowe (rejestracja domen, projektowanie stron)

Szukając firmy hostingowej warto przyjrzeć się usługom dodatkowym, takim jak: rejestracja domen i projektowanie stron. Dobór hostingu możesz zlecić firmie , która zaprojektowała Twoja stronę i zna systemy Quick.Cms i Quick.Cart. Wielu partnerów OpenSolution oferuje usługi hostingowe lub jest w stanie wskazać odpowiedni hosting.

Okres testowy

Prawie każda firma oferuje 7-14 dniowy okres testowy, w którym możesz sprawdzić najważniejsze funkcje, jak szybko działa strona czy też jak funkcjonuje konto e-mail. Jest to również okazja do sprawdzenia komunikacji z firmą oferującą hosting.

Cena profesjonalnego hostingu

Tu zadam przewrotne pytanie i nie będę rozwijał tematu. Na ile wyceniasz godzinę swojej pracy? 10, 50, 100 czy więcej złotych?  Lub inaczej, jakiego supportu i poziomu bezpieczeństwa oczekujesz za 50 zł rocznie? W moim "rankingu" dla stron firmowych cena jest na ostatnim miejscu.

Podsumowanie

 1. Dobór hostingu dla firmowej strony internetowej nie jest rzeczą łatwą tym bardziej, że prawidłowo funkcjonująca strona może mieć kluczowe znaczenie dla egzystencji Twojej firmy.
 2. Dopasowując hosting do potrzeb strony lub sklepu internetowego zwróć szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa i stabilności.
 3. Tobie zostawiam decyzję w sprawie wyboru hostingu.
 4. Moja firma, StudioStrona.pl od ponad 10 lat korzysta z Centrum Danych Kei.pl, który jest polecany » także przez OpenSolution.
 5. Parametry wymienione np. w punkcie 3 oraz zadowolenie moich Klientów świadczą o tym, że zrobiłem dobry wybór umieszczając tam serwery.
Artykuł opracował Zbigniew Sztandera z firmy StudioStrona będącej partnerem OpenSolution i zajmującej się projektowaniem stron i sklepów internetowych. Kontakt z autorem: info@studiostrona.pl, www: studiostrona.pl.
 
regulamin o nas kontakt