Jak udostępnić FTP

titledee

Avatar: titledee

2019-05-10 15:51

Cześć,

W jaki sposób bezpiecznie udostępnić FTP sklepu korzystając z FileZilla?
Udostępnienie w celu modyfikacji strony przez webmastera.
Czy trzeba zabezpieczyć się dodatkowo, nie udostępniać wszystkiego, zmienić hasła?
Jak to zrobić?

» Quick.Cart v6.x

selekcjoner

Avatar: selekcjoner

2019-05-10 16:47

Przede wszystkim udostępnić FTP ( FileZilla to program obsługujący połączenia ftp ) do katalogu gdzie znajduje się skrypt a nie do całego serwera, chyba, że na serwerze jest tylko skrypt :)
Po dokonaniu zmian przez webmastera zmienić hasła.
Konto FTP sam z reguły zakładasz więc tylko Ty masz dostęp do edycji, więc nie ma się czego obawiać.

titledee

Avatar: titledee

2019-05-11 15:44

Dzięki za odpowiedź :)

Tylko jak to zrobić, logując się do FileZilla podaję nazwę serwera (www), login i hasło.
Logując się do panelu administracyjnego też mam swój adres www.XXX.php, login i hasło.
W plikach chyba też znajdują się te dane.

Więc co to znaczy -podaj dane do serwera FTP?

Na serwerze mam tylko pliki z Quick Cart, w tym folder public_html, a tam:

core, database, files, plugins, templates, idnex i plik z danymi logowania do panelu administracyjnego

Chyba nie muszę podawać loginów i haseł, a webmaster może zrobić wtedy z plikami wszystko: kopiować/ usuwać/ edytować?

Będę wdzięczny za rozjaśnienie sytuacji.

openzibi

Avatar: openzibi

2019-05-11 19:17

"dane do FTP" to są te dane które podajesz korzystając ze wspomnianego programu Filezilla.
1. Host ftp (czyli nazwa serwera ftp i często ta nazwa nie ma nic wspólnego z adresem strony)
2. Login (user, użytkownik)
3. Hasło

Na niektórych serwerach można przydzielć tymczasowe dane do FTP. Tymczasowe czyli inne niż te których używasz na co dzień.
Nie zmieni to faktu, że jeżeli chcesz coś zlecić webmasterowi to musisz mu dać dostęp do plików swojego sklepu.

Od 14 lat projektuję strony oparte na Quick.Cms.Ext, Quick.Cart.Ext i najczęściej webmasterowi dostęp do FTP potrzebny jest w dwóch przypadkach.
1. Nowy projekt strony lub sklepu.
Na początku współpracy webmaster sprawdza czy serwer spełnia wymagania systemu a później wgrywa zatwierdzony projekt.

2. Aktualizacja używanej wersji Quick.Cms.Ext, Quick.Cart.Ext.
Czasami klient zleca tylko aktualizację licencji + transfer danych ze starego systemu ale tu też trzeba sprawdzić czy serwer spełnia wymagania nowej wersji systemu i dodatkowo sprawdzic czy nie ma jakiś błedów w starych plikach

Zapytaj webmastera e-mailem po co mu dostęp do FTP. W przypadku sprawdzania możliwości aktualizacji powinien zadeklarować że nic nie zmienia w plikach aktualnego sklepu.
Jeżeli potrzebujesz dodatkowych deklaracji czy też wyjaśnień to zapytaj e-mailem webmastera.

Lub inaczej. Czy oddawałeś kiedyś samochód do przeglądu okresowego? Kluczyki musisz zostawić.

Zbyszek - StudioStrona.pl

titledee

Avatar: titledee

2019-05-11 22:28

Rozumiem, dziękuję za rozbudowaną odpowiedź.
Nie siedzę w tym temacie na co dzień, dlatego mam takie wątpliwości, wolę się upewnić.

Dostęp jest mu potrzebny z racji, że przesiadam się z wersji podstawowej do wersji .ext i trzeba przenieść cały sklep + drobne modyfikację.

Jak rozumiem, muszę utworzyć nowe konto FTP z innymi danymi logowania i tam umieścić kopię plików ze sklepu?
Wtedy wystarczy podać mu nazwę serwera, login i hasło?
Pewnie można to zrobić z poziomu FileZilla lub dostawcy hostingu?

Czy udostępniam mu wtedy cały folder public_html, powinienem tam coś zabezpieczyć?

selekcjoner

Avatar: selekcjoner

2019-05-12 11:49

A ten webmaster to gdzieś w dziupli w Rosji siedzi czy to Polska firma? :)
OpenSolution sprzedaje Quick.Cart.Ext tylko Partnerom:
https://opensolution.org/partnerzy-opensolution.html
którzy współpracują z OS kilka-kilkanascie lat więc chyba troszkę przesadzasz.

Roni

Avatar: Roni

2019-05-13 07:56

Firmy nie będące partnerami też mogą kupić licencje na płatne wersje.
Moi klienci czasem kupują sami licencje, a potem tylko mi je udostępniają do wdrożenia czy modyfikacji.
Więc titledee dobrze, że się upewnia jak poprawnie udostępnić ftp.
Jeszcze zaleciłbym nie stosowanie jakiegoś uniwersalnego hasła do logowania na ftp czy panel, ale to pewnie oczywistość.

Niemniej jednak selekcjoner ma rację, że firmy z listy partnerów są pewniejsze:
https://opensolution.org/partnerzy-opensolution.html

titledee

Avatar: titledee

2019-05-14 10:01

Dziękuję za informację, przewertowałem sieć i doszedłem do tego, co i jak.
Pozostaje czekać na informację od webmastera :)

Do góry
o nas | kontakt