Artykuł na stronie OS - Page speed

boboo

Avatar: boboo

2014-01-29 16:55

Niedawno na pulpicie admina pojawił się odnośnik do ciekawej kwestii profesjonalnego wykonania stron.
http://opensolution.org/po-czym-poznac-profesjonalna-firme-projektujaca-strony-internetowe-,pl,202.html
O ile punkt II i III jest jasny i już wdrożony nawet w wersjach Free (punkt I pomijam, choć zagadnienie produktów na "iP..." jest mi o tyle ważne, że noszę się z zamiarem blokowania tych urządzeń wchodzących na moją stronę [to czysta polityka, a nie niechęć do zabawy w responsywność])
to przy punkcie IV można jeszcze wiele zdziałać.
Biorąc "golasa" QC6.x Free na stół, GTMetrix pokazał wartości deczko powyżej 60%. OK, nie miałem złączonego gzipa, po rozmowie z providerem, sytuacja uległa znacznej poprawie, ale jeszcze było sporo meldunków, co trzeba poprawić.
Dokonując kosmetycznych zmian w kodzie wskoczyło na 99% :-)
http://gtmetrix.com/
przykładowa strona:
http://www.kimla.de/qc6test/?match,27
Gorzej było z:
https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
trzeba było dokonać sporo zmian w kolejności ładowania skryptów i css'a, aby wskoczyć na 97%.
Czy to daje coś w rankingu? Nie.
Ale o wiele przyjemniej jest gdy robisz klik... i strona po prostu jest. Od razu.
:-)

Dzięki, Chłopaki, za zrócenie uwagi na tę problematykę.
Robicie dobrą robotę.

» Quick.Cart v6.x

boboo :-)

treewood (OpenSolution)

Avatar: treewood

2014-01-29 17:48

boboo - osiągniecię 99% przy bardziej rozbudowanej graficie, zaimportowanych jquery itd jest już zdecydowanie trudniejsze. gzip, cache styli w .htaccess warto stosować, ale nie wszystkie serwery dają sobie z tym radę więc nie jest to w standardzie w naszych skryptach.
Trochę zaleceń dla webmasterów podaliśmy tutaj:
http://opensolution.org/Quick.Cart/docs/?id=pl-tips#20

W Quick.Cms v5.4 i Quick.Cart v6.4 planujemy wprowadzić parę drobnych zmian w naszych skryptach by były lepiej zoptymalizowane od strony kodu HTML/CSS/JS. Napewno @import dla styli CSS wyleci i zostanie zamieniony na <link. Najgorsze boboo, że mało, który webmaster się tym przejmuje. Załaduje bootstrap'a, którego same style CSS zajmują 100 KB, nic nie zoptymalizuje i zepsuje całą naszą pracę ze skryptami. Sam zresztą widzisz patrząc się po tym co tu ludzie piszą, jak ludzie "psują" kod HTML/CSS.

Oczywiście nie ma co szaleć ... page speed to nie jest sprawa kluczowa. Warto jednak znać trochę reguł i poczytać sobie o zaleceniach Google bo widać, że wiedzą o czym piszą. Kilka spraw a strona może przyśpieszyć. O ile jak się ma stronę, która waży 200 KB nie ma to tak dużego znacznia, to jednak przy stronie wielkości 1 MB i więcej to już walka w optymalizację staje się poważnym wyzwaniem i istotną sprawą bo może wpłynąć na załadowanie strony kilkukrotnie szybciej.

Wiem, że kilku grafikom ten temat nie do końca odpowiada bo oni najchętniej by wykonywali strony z dużą ilością grafiki i wszystko w PNG bo 99% w JPG to już za duża dla nich strata jakości. A tu ktoś ich ściga, że strona ma się ładować do 4 sekund :) No ale, to nie ja te zalecenia wymyśliłem i to nie ja przeprowadziłem badania, których wynikiem jest to, że ludzie nie lubią czekać a czekanie na załadowanie się strony przez 10-15 sekund może spowodować, że wielu klientów zrezygnuje z wizyty na stronie i wybierze kolejną pozycję w wynikach wyszukiwania w Google.

Dziękuję za opinię. Ty także dużo ostatnio robisz pozytywnej pracy na tym forum. Dzięki!

Do góry
o nas | kontakt