Aktualne etapy rozwoju systemu CMS v6.4

Relacja z etapów rozwoju systemu Quick.Cms i Quick.Cms.Ext v6.4! Wersję v6.4 planujemy wydać późną wiosną 2017 roku.

Szkolenie dla partnerów o zmianach w Quick.Cms.Ext v6.4

Szkolenie dla webmasterów

7 kwietnia 2017 spotkaliśmy się z partnerami OpenSolution w Krakowie. Omówiliśmy na nim szczegółowo zmiany w Quick.Cms.Ext v6.4. Partnerzy mieli okazję przedstawić nam swoje uwagi do wykonanych modyfikacji, a także podać propozycje nowych opcji.

Na szkoleniu nasi partnerzy grafiQa, bcweb i StudioStrona przedstawili swoje wybrane modyfikacje systemu Quick.Cms.Ext i Quick.Cart.Ext. Okazuje się, że Quick.Cart.Ext po odpowiedniej optymalizacji zadziała sprawnie z bazą aż 30 000 produktów i jeszcze większej ilości dołączonych do nich zdjęć.

Zestaw zmiennych konfiguracyjnych

Zrzut ekranu Quick.Cms.Ext

Dla ułatwienia zarządzania stroną, postanowiliśmy udostępnić kilkanaście zmiennych konfiguracyjnych, które odpowiadają za ustawienia początkowe dodawanych podstron, widżetów, sliderów, użytkowników i innych elementów.

Wraz z nowymi dodatkami i opcjami predefiniowane i ustawione dodatkowe parametry w stronach i widżetach » czy rozbudowana lista wyboru (SELECT) », umieściliśmy w pliku konfiguracyjnym szereg zmiennych, które umożliwią lepsze dostosowanie tych funkcji do własnych potrzeb.

Nowe lokalizacje widżetów i ukrywanie treści

Niektóre zewnętrzne skrypty (głównie Java Script) dołączane do strony wymagają ściśle określonych lokalizacji w kodzie HTML. Na prośbę webmasterów dodaliśmy nowe lokalizacje widżetów, których nazwa zaczyna się od "Sekcja techniczna". To rozwiązanie ułatwi programistom umieszczanie nowych skryptów przy pomocy widżetów.

Zauważyliśmy, że część dodawanych widżetów nie posiada wypełnionego pola treść. Ma to miejsce, gdy widżety używane są do wyświetlenia listy, slidera, itp. Od teraz formularz widżetu posiada opcję ukrywania treści. Dodatkowo system automatycznie ukrywa to pole, jeśli edytowany widżet nie posiada treści.

  • Zrzut ekranu Quick.Cms.Ext
  • Zrzut ekranu Quick.Cms.Ext

Zapisywanie ustawień startowych podstron

Zrzut ekranu Quick.Cms.Ext

W trakcie edycji strony możliwe będzie zapisanie ustawionych opcji do pliku konfiguracyjnego poprzez kliknięcie na przycisk "zapisz z konfiguracją". To spowoduje, że każda dodawana podstrona będzie posiadała ustawione opcje tak samo jak podstrona "wzorcowa". Administrator będzie mógł opracować kilka wzorów podstron, aby późniejsza praca w panelu była szybsza.

Rozwiązanie sprawdzi się rewelacyjnie przy rozbudowanych serwisach, gdzie występuje kilka różnych typów podstron np. newsy, fotorelacje, opisy produktów, itp. Nowa opcja stanowi uzupełnienie funkcji klonowania.

Rozszerzyliśmy działanie wyszukiwarki w panelu administracyjnym o filtrowanie stron zawierających wybraną cechę, tag lub powiązanie względem innej podstrony. Przykładowo administrator, po wejściu do edycji cechy (dodatek pagesFeatures), będzie mógł wyszukać wszystkie strony, które posiadają ustawioną wybraną cechę.

Podobna funkcjonalność będzie także dostępna dla tagów (dodatek tags) oraz powiązanych stron (dodatek relatedPages). Funkcję przeszukującą strony rozbudowaliśmy tak, aby programista mógł ją rozszerzyć o własne parametry.

  • Zrzut ekranu Quick.Cms.Ext
  • Zrzut ekranu Quick.Cms.Ext

Rozbudowana lista wyboru (SELECT)

Dla wersji v6.4 zaimplementowaliśmy dodatek Chosen oparty o bibliotekę jQuery. To rozwiązanie umożliwia wyszukiwanie we wszystkich listach wyboru. Przy dużej ilości pozycji obsługa panelu administracyjnego będzie szybsza. Pole wyszukiwania na liście pojawi się, gdy lista zawierać będzie min. 20 pozycji. Można tą wartość zmienić w pliku konfiguracyjnym.

Administrator będzie mógł wrócić do klasycznej wersji list wyboru ustawiając to w zmiennej konfiguracyjnej. Dowiedz się więcej o skrypcie Chosen »

  • Zrzut ekranu Quick.Cms.Ext
  • Zrzut ekranu Quick.Cms.Ext

Włączanie i wyłączanie zabezpieczenia formularzy

Zrzut ekranu Quick.Cms.Ext

Formularze m.in. rejestracji użytkownika, kontaktu, komentarza, zamówienia posiadają zabezpieczenie matematyczne przed robotami wysyłającymi SPAM. Udostępniliśmy możliwość wyłączenia tego zabezpieczenia. W niektórych sytuacjach, to zabezpieczenie jest zbędne, gdy przykładowo system używany jest w intranecie.

Zrezygnowaliśmy z zabezpieczenia w sytuacji, gdy formularz wypełnia zalogowany użytkownik. Nie widzimy sensu, aby taka osoba musiała przechodzić jeszcze dodatkową weryfikację.

Do góry