Projekt Quick.Cms i Quick.Cms.Ext v6.6 - cz. 4

Relacja z etapów rozwoju wersji v6.6 naszego systemu CMS, który planujemy udostępnić do pobrania i sprzedaży początkiem 2019.

Logi użytkowników

Dodatek users » w wersji v6.6 będzie zawierał moduł raportowania logowania klientów do profilu użytkownika po stronie klienta. W panelu administracyjnym udostępnimy listę zawierającą dane logowań: adres email, data, IP oraz informacja o udanej lub nieudanej próbie logowania.

Zdajemy sobie sprawę, że ta funkcjonalność nie będzie potrzebna w każdym serwisie. Będzie więc możliwość jego wyłączenia poprzez zmienną konfiguracyjną.

Mobile first

Zrzut ekranu kodu CSS z zapytaniem medialnym

Podejście mobile first stosowaliśmy już od dłuższego czasu podczas tworzenia nowego kodu. W wersji 6.6 cały kod CSS zostanie zmodyfikowany, aby stosować ten standard.

Zdecydowanie upraszcza to kod, choć wymaga zmiany sposoby myślenia od osób przyzwyczajonych do projektowania strony "Desktop first". Pozytywnym efektem ubocznym jest więc zmniejszenie kodu CSS podstawowej wersji Quick.Cms.Ext o ok 7%.

Komentarze na liście

Dodatek comments » rozbudowuje system o funkcje umieszczania opinii w wybranych podstronach. Możliwe jest włączenie komentowania tylko dla osób zalogowanych.

Od wersji v6.6 administrator, w czasie edycji strony nadrzędnej, będzie mógł ustawić w zakładce 'Dodatkowe parametry' nową opcję 'comments'. Umożliwi ona wyświetlanie, na liście, ilości komentarzy dodanych do każdej z podstron.

Ulepszanie kodu - cz. 2

Dla menu i ścieżki okruszków dodaliśmy kilka kolejnych atrybutów WAI-ARIA. Poprawiają one wygodę użytkowników z ograniczeniami czy niepełnosprawnościami.

Dodatkowo umieściliśmy elementy ścieżki okruszków w ramach listy. Daje to większą elastyczność podczas budowania layoutu strony.

  • Zrzut ekranu ARIA w ramach menu
  • Zrzut ekranu ARIA w ramach ścieżki okruszków

Przyśpieszenie działania Quick.Slider'a

Zrzut ekranu statystyk ładowania strony w połączeniu 4G

W bibliotece Quick.Slider wykonaliśmy kilku ulepszeń. Przyśpieszyliśmy pierwsze ładowanie slidera, czyli w sytuacji kiedy zdjęcia nie ładują się jeszcze z pamięci podręcznej. Poprawiliśmy także zachowanie slidera podczas zmiany orientacji ekranu na urządzeniach mobilnych.

Zmiany te mają szczególne znaczenie dla użytkowników, którzy mają mniejsze ekrany i korzystają z wolniejszych połączeń (np z telefonu poza WiFi). Zbyt wielu projektantów stron zapomina o tej grupie i nie testują serwisu w takich warunkach.

Zaznaczając nową opcję "Ukryj w wyszukiwarce", w trakcie edycji podstrony, wyłączasz jej widoczność w wynikach wyszukiwania generowanych przez system Quick.Cms.Ext. Na liście wyników nie pojawią się także podstrony ukrytej wcześniej strony nadrzędnej.

Rozwiązanie przydatne w sytuacji, gdy podstrona ma cechy techniczne np. edycja profilu użytkownika, formularz zamówienia, itp. Dotychczas ukrywanie podstron odbywało się poprzez ustawienie zmiennej konfiguracyjnej »

  • Zrzut ekranu formularza
  • Zrzut ekranu maila

Powiadomienie o zmianie statusu zamówienia

Dla edycji Quick.Cms.Ext+ v6.6 udostępnimy moduł odpowiadający za wysyłanie komunikatów o zmianach w zamówieniach. Każdorazowa modyfikacja statusu zamówienia będzie potwierdzona stosowną informacją na skrzynkę mailową klienta.

Administrator będzie miał możliwość ustawienia indywidualnej treści komunikatu na podstawie przygotowanego wcześniej szablonu.

  • Zrzut ekranu formularza
  • Zrzut ekranu maila
Do góry