Zaloguj się aby uzyskać dostęp do dodatkowych opcji [zamknij]

Jak założyć sklep internetowy?

Daniel Hydzik

Daniel Hydzik

Co jest potrzebne by stworzyć sklep internetowy

Aby uruchomić sklep w internecie potrzeba kilku niezbędnych rzeczy: domeny, serwera, programu do prowadzenia sklepu internetowego i dużą ilość czasu.

Postaramy się opisać (najprościej jak możemy) poszczególne elementy potrzebne do uruchomienia sklepu.

Domena internetowa

Domena internetowa to adres strony, dzięki któremu ktoś będzie mógł wejść na Twój sklep. Wystarczy wpisać ten adres do przeglądarki, np.: Internet Explorer czy FireFox by uruchomić Twoją stronę.

Jeśli Twoja firma nazywa się, np. XYZ to możesz wykupić domenę, np. "xyz.pl", "xyz.com.pl" itp. Pamiętaj o tym, że wybrany przez Ciebie adres (domena) może być już zarejestrowany przez osobę, która wykupiła go wcześniej.

W takiej sytuacji polecamy poszukać czegoś innego, ale zbieżnego z tym czym się zajmujesz. Jeśli przykładowo prowadzisz sprzedaż książek to zastanów się nad adresem, np. "xyz-ksiazki.pl".

Serwer internetowy

Serwer internetowy to komputer, który przechowuje na swoim dysku strony internetowe. Firmy hostingowe, które posiadają takie serwery (komputery) świadczą usługi udostępniania w internecie zasobów, m.in. stron czy sklepów internetowych.

Firma, która wykona dla Ciebie stronę internetową musi umieścić ją na serwerze, by była ona dostępna dla wszystkich osób na świecie.

Trzymaj się z daleka od firm hostingowych, które świadczą usługi darmowych serwerów. Najczęściej w zamian za darmowy serwer będą oczekiwali czegoś od Ciebie (np. reklamę). Często również świadczą usługi kiepskiej jakości.

Program sklepu internetowego

Do prowadzenia sklepu internetowego potrzebny jest program, który umożliwi Ci zarządzanie produktami, regulaminem, zamówieniami, dostawcami, klientami itp.

Jesteśmy producentem oprogramowania Quick.Cart, które jest powszechnie uznawane za proste i łatwe w obsłudze. Polecamy go głównie osobom, które chcą uruchomić nieduży sklep (do 1000 produktów).

Oprogramowanie najczęściej trzeba skonfigurować i zmodyfikować pod indywidualne potrzeby. Konieczne jest więc wybranie firmy, która obsłuży Cię kompleksowo (wykona projekt graficzny, wykupi domenę, wybierze właściwy serwer itd.)

Wykonanie sklepu internetowego

Nie zajmujemy się projektowaniem grafiki pod indywidualne potrzeby klienta. Posiadamy jednak duże doświadczenie we współpracy z tymi, którzy takie projekty wykonują. Polecamy oferty jedynie tych, którzy tworzą, naszym zdaniem ciekawe projekty i obsłużą Cię kompleksowo (wykupienie domeny, wybranie właściwego serwera, pozycjonowanie itd.)

W oparciu o nasze oprogramowanie webmasterzy wykonują sklepy internetowe dla swoich klientów. Stąd też wynika nasza znajomość wykonawców i ich jakości pracy.

Wejdź i zapoznaj się z ofertą firm projektujących strony »

O czym warto pamiętać

Pamiętaj, że prowadzenie biznesu w internecie nie może być tylko drobnym dodatkiem Twojej działalności. Jeśli chcesz zarabiać uczciwie za pomocą sklepu internetowego, musisz poświęcić dużo czasu na:

  1. opracowanie dokładnych i czytelnych opisów produktów
  2. uzyskanie wiedzy na temat obowiązków e-przedsiębiorcy - przeczytaj artykuł obowiązki informacyjne e-przedsiębiorcy »
  3. wykonanie jasnego regulaminu - przeczytaj artykuł co powinien zawierać regulamin »
  4. wysoką jakość obsługi klienta
  5. wybranie firmy świadczącej płatności elektroniczne, np. PayU.pl, DotPay.eu, przelewy24.pl, transferuj.pl
  6. wybór firmy obsługującej porównywarkę cen, np. ceneo.pl, skapiec.pl, nokaut.pl, jest to skuteczny sposób reklamy
  7. wybór firmy kurierskiej, np. DHL, UPS lub platformy wysyłkowej, np. Sendit.pl, Kurjerzy.pl, jeśli będziesz wysyłał swoje towary
  8. zgłoszenie sklepu do GIODO, jeśli będziesz zbierał i przetwarzał dane osobowe - przeczytaj artykuł GIODO i ochrona danych osobowych »
  9. uzyskania wiedzy związanej z certyfikatem SSL oraz zabezpieczeniem sklepu i danych klientów - przeczytaj artykuł zadbaj o bezpieczeństwo danych »
  10. inne czynności, nie wymienione powyżej, które zależne są od specyfiki Twojego biznesu

Być może przeraziliśmy Cię listą spraw, które trzeba załatwić, by legalnie i dobrze funkcjonował Twój sklep internetowy. Sytuacja wymaga od Ciebie byś poznał przepisy prawne dotyczące Twojej działalności i miał przynajmniej ogólne spojrzenie na problematykę.

Możesz skorzystać z pomocy specjalistów do opracowania regulaminu, polityki prywatności czy zgłoszenia sklepu do GIODO.

W oparciu o nasz program funkcjonuje kilka tysięcy sklepów internetowych. Posiadamy pewną wiedzę na temat wielu zagadnień wymienionych wyżej. Postaramy się doradzić Ci lub wybrać dla Ciebie osobę (np. prawnika), która rozwiąże Twoje wątpliwości. W tym celu skontaktuj się z nami »

Autor: Daniel Hydzik, OpenSolution

 
regulamin o nas kontakt