Quick.Cart wrazenia

dwuziu

No avatar

2005-12-12 13:44

Zakupilem Quick.Cart (z dwoma wtyczkami) z mieszanymi uczuciami; bylem swiadom dosc specyficznego rozumienia przez autorow bazy danych oraz ograniczonego systemu templejtow. Przewazyl argument prostoty, dostepnosci potrzebnych wtyczek i latwosci modyfikacji. Niestety zakup i instalacja okazaly sie wielkim bledem.

Pierwsze podejrzenia mialem, gdy pluginy, ktore chcialem zakupic okazaly sie po prostu kawalkami kodu, ktore autorzy musza przekleic do sklepu. Zajelo im to pare dni, bo, jak sie tlumaczyli, musza przetestowac sklecona dla mnie wersje sklepu. Mit wtyczek upadl. Nic to -- pomyslalem. Zainstalowalem, co mi przyslano, przekopiowalem templejty. Wszystko zdawalo sie dzialac.
Jedna z wtyczek, ktore zakupilem, byla wtyczka do obslugi platnosci AllPay. Najwyrazniej panowie z opensolution.org skupili sie na testowaniu drugiej z nich, bo wtyczka AllPay bez poprawek niestety nie raczyla wyswietlac zadnych komunikatow po autoryzacji. Przekierowywala do pustej strony sklepu.
Ale co tam, platnosci, cuda na kiju i inne fanaberie -- mozna bez tego zyc. Ale sprobujcie wprowadzic do produktow dajmy na to ksiazke, lub plyte, ktora posiada tytul. Sprobujcie objac ten tytul cudzyslowem. Wspaniala baza danych Quick.Cart nie jest w stanie tego zniesc i zamienia cudzyslow na dwa apostrofy. Moze dla panow z opensolution wszystko jedno, czy gdzies jest myślnik czy dywiz, a może minus, cudzysłów czy dwa sklejone apostrofy. Ale prosze mi uwierzyc, ze dla wielu takie typograficzne niuanse sa istotne.
W takiej sytuacji nie pozostalo nic innego, jak za kazdym razem zagladac do kodu, bo a nuz Quick.Cart ma inne pojecie na temat, tego co chcemy zrobic. I tu sie zaczyna istny horror. Pluginy, o ktory wyzej mowa i ktore nie sa pluginami, zawieraja kod, ktory przykrywa istniejace funkcje. Co oznacza tyle, ze kolejnosc includowania plikow ma niebagatelne znaczenie, a kazdy "plugin" musi byc swiadom istnienia pozostalych i, w drastycznych przypadkach, duplikowac ich kod (sic!). Nie ma zadnego mechanizmu zarzadzajacego pluginami (bo przeciez nie ma pluginow), wiec wiekszosc bledow w pluginie owocuje globalna kleska -- pustym ekranem i zadnym przydatnym zapisem w logach.
Powszechne wykorzystywanie globals i inne programistyczne "tricki" przemilcze, bo to chyba domena wszystkich phpowych amatorow. Nie bede tez znecal sie nad calkowicie bezsensowna decyzja implementacji wlasnej "bazy danych", a nie wykorzystaniem chociazby SQLite.
Dla oslody moge troszke pochwalic templejty, ktore w zakresie zmiany htmla, sa mile w uzyciu. Jednak w kwestii dostepu do danych reprezentuja niewiele wiecej niz zero. Implementacji nie ogladalem i nie zamierzam, bo postanowilem oszczedzac nerwy.

Panowie, amatorszczyzna i zenada. Wyswiadczcie mi chociaz przysluge i 100 PLN, ktore wam zaplacilem za niewarte tej ceny wtyczki, przeznaczcie na jakas ksiazke o design patterns.

dwuziu

openzibi

Avatar: openzibi

2005-12-12 18:48

Z tego co wywnioskaowałem z regulaminui sklepu to jest tam wyjasnione
pojęcie "wtyczka" jako nowa werja standardowa Quck.Cart z zaistalowaną wtyczką. Jest informacja że samych wtyczek (w dosłownym
rozumieniu: nie ma w sprzedaży.Tylko kompletny sklep.

treewood (OpenSolution)

Avatar: treewood

2005-12-12 19:27

dwuziu - dziekuje za uwagi. jednak sadze, ze mogles latwo przewidziec zasade dzialania. mogles rownie dobrze nic nie tracac sciagnac sobie wpierw Quick.Cart'a i jesli on sam Cie nie przerazil to mogles sciagnac sobie wtyczki te darmowe i sprawdzic zasade ich dzialania. bo wychodzi na to, ze prezentujemy laictwo i nie znamy sie na niczym. moze to co zrobilismy jest ''slabe'' programistycznie. jednak sadze, ze mogles przed wydaniem tych 100 zl solidnie sprawdzic ten stworzony przez ''phpowych amatorow'' kod oraz ''bezsensowna implementacje ... ''bazy danych''''.

openzibi

Avatar: openzibi

2005-12-12 19:36

I jescze jedna uwaga.
Zdziwiony Twoimi uwagami o Allpay "pobiegłem" do swojego testowego sklepu
(AllPay i kilka innych wtyczek) i kupiłem sobie buty za 2,00zł. (dwa złote)
Cała trasakcja przebiegła prawidłowo łacznie z komuikatami, a przed chwila przyszedł mail potwerdzający z AllPAy.

treewood (OpenSolution)

Avatar: treewood

2005-12-12 19:37

dwuziu - prosilbym jesli mozesz wyslac mailem do nas informacje z dzialaniem allpay'a bo zalezy nam by wtyczka dzialala poprawnie i bycmoze sa jakies bledy. prosze o info mailem

wewior (OpenSolution)

Avatar: wewior

2005-12-12 19:44

dwuziu << czy moge wiedziec jaki byl cel napisania tak bogatej w rozne przymiotniki wypowiedzi? szkoda ze nie opisales dokladniej bledu jaki udalo ci sie uzyskac...

dwuziu

No avatar

2005-12-12 21:28

Oj, jeżeli już się czepiamy to proszę mnie cytować dokładnie -- "bezsensowna decyzja" a nie implementacja. Nie czytałem kodu FlatFiles.php, ale interfejs udostępniony wtyczką jest fatalny, a używając go bardzo łatwo o błędy.

Co do AllPay -- to jeżeli autoryzacja przebiegła pomyślnie, to trudno żeby AllPay nie wysłał maila, co ma do tego Quick.Cart? Chodzi mi o powrót do sklepu, czy to po udanej czy nieudanej transakcji. Brakowało zawartości, procesowały się templejty, ale w środku świecił wesoło biały placek. Nie pamietam dokładnie, ale w mojej wersji był obecny jakiś if, który nie pozwalał na wyświetlenie się tych komunikatów. AFAIR chodziło o sprawdzanie rodzaju zapytania GET/POST. Ale trudno mi dyskutować, kiedy możemy mówić o różnych rzeczach -- nie mam pojęcia jak panowie z OpenSolution tworzą te wersje dla klientów. Nie wykluczam też, że czegoś nie zepsułem tą szybką poprawką, ale teraz przynajmniej wyświetlają mi się komunikaty w sytuacji z autoryzacją i bez niej.

Wewior, którego błędu? O AllPay już napisałem. Tego, że QC zamienia cudzysłowy na podwójne apostrofy, bo ktoś sobie nie radzi z escape'owaniem tych znaków? :-) Przyznasz, że to kuriozum.

Treewood, nie. Trudno mi było przewidzieć, że ktoś stosuje takie protezy, jak te z apostrofami i będę zmuszony w locie poprawiać takie rzeczy przy wprowadzaniu towarów. Słowa bym nie pisnął na temat "internals", jeżeli nie byłbym zmuszony tam zaglądać. I tu odpowiedź na pytanie: dlaczego nie sprawdziłem. Ano dlatego, że chciałem być w wygodnej pozycji użytkownika końcowego z jego błogosławioną ignorancją. Nie udało się.

dwuziu

dwuziu

No avatar

2005-12-12 21:31

s/udostępniony wtyczką/udostępniony wtyczkom/ -- najmocniej przepraszam.

dwuziu

treewood (OpenSolution)

Avatar: treewood

2005-12-12 22:07

dwuziu - dziekuje za uwagi i postaramy sie by jakos temu zaradzic na przyszlosc.

Back to top
about us | contact