Zmniejszenie rozmiaru pliku powered.png ze stopki bez zmiany wyglądu i wielkości

radek-daniluk

Avatar: radek-daniluk

2018-02-18 20:18

Witam na forum

Tworząc swoją pierwszą stronę darmowej wersji Quick.Cms v6.5 potraktowałem pliki ze stopki programem do zmniejszania rozmiaru plików - optipng. Oto rezultat:
3,3K powered2.png
4,4K powered2.png.bak
3,3K powered.png
4,7K powered.png.bak

Optipng wyszukuje najlepszy algorytm kompresji dla pliku i kompresuje plik na nowo jeśli plik będzie mniejszy. Nowo skompresowany plik jest identyczny pod względem wyglądu grafiki. Dzieje się tak dlatego, że wiele programów graficznych nie wybiera najwydajniejszych algorytmów kompresji dla każdego pliku PNG.

W tym przypadku zysk to trochę ponad 1KB, ale jeśli można mniej to czemu nie?

Korzystałem ze skórki webmaster-responsive. Proponuję podmianę tej grafiki na tę o mniejszym rozmiarze.

» Quick.Cms v6.x

Radek

Fast-Graphic

Avatar: Fast-Graphic

2018-02-19 12:19

Licencję czytałeś? Dokładnie chodzi o § 3 Pola eksploatacji, ograniczenia, kary umowne pkt.7 "Zakazane jest ukrywanie, pomniejszanie lub jakiekolwiek modyfikowanie wyświetlanego pliku graficznego zawierającego nazwę Oprogramowania."

Marcin

euphoria-art

Avatar: euphoria-art

2018-02-19 14:19

Fast-Graphic nie przesadzaj, Jeśli ktoś opanuję Wiedzę przynajmniej w pewnym sensie to dąży do tego aby strona szybko się ładowała, w dzisiejszych czasach jest to teraz wymóg Google. Ja zmniejszyłem wszystkie java skrypty jak i cssy, zoptymalizowałem całą grafikę wraz włącznie ze stopką, jeśli stopka wzrokowo jest taka sama i prowadzi do strony Opensolution to w czym problem, chyba producent nie będzie nas ganiał po sądach za taki bzdet jak myślisz? Licencja dawno nie była zmieniana, najwyższy czas ją zmienić.

Strona postawiona na Quick.cms'ie aby się przebić musi być najmocniej zoptymalizowana pod Google, musi to być mistrzostwo wśród cmsów aby się jeszcze bardziej wybić aby rozwalić konkurencję. Zauważyłem że w coraz to nowszych wersjach Quick mało brnie w tym kierunku, a wzoruje się na innych cmsach
Przykładowo jest takie narzędzie https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ wszystko widać jak na tacy...
Np. po co zaprzęgać do cssa tak wiele dużych bibliotek, większość w nich pierdół nie jest wykorzystywane, to jest rozwój w złym kierunku po prostej linii oporu.

marcin_k

Avatar: marcin_k

2018-02-19 17:08

euphoria-art troche sie nie zgodze bo jakis czasm temu zmienili na wersje zminimalizowane quickbox, quickform i quickslider

openzibi

Avatar: openzibi

2018-02-19 19:03

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
"wszystko widać jak na tacy..."

Co widać? Masz 70/93, ale co dalej?

Mój rekord na jednej stronie to 97 ale co z tego?

Strona pagespeed jest tylko narzędziem dla projektantów stron.
Pokazuje jakieś słabe punkty czy miejsca do optymalizacji czy tez błędy administratora wstawiającego banery wielkości 2MB.
Narzędzie przydatne ale szybkość strony to dopiero początek drogi.
Znam strony, które mają tam wynik 30/50 lub odwrotnie a są w pierwszej 10 wyników szukania.

Zainteresuj się wersją EXT. Zobaczysz różnicę :)

Zbyszek - StudioStrona.pl

vmdesign.pl

Avatar: vmdesign.pl

2018-02-19 19:16

Zbysiu :) ja zrobiłem taka co miała 100/100
jest tylko mały problem nic na niej nie ma :)

http://vmdesign.pl/projekty

VMDesign

euphoria-art

Avatar: euphoria-art

2018-02-19 19:26

Są punkty i jest zwykłe narzędzie co pokazuje w którym kierunku warto brnąć, jedni widzą punkty bo chcą je widzieć ja zwracam uwagę na coś innego. Moją prawdą jest to co napisałem a prawdą vmdesign.pl oraz openzibi są punkty.

vmdesign.pl

Avatar: vmdesign.pl

2018-02-19 19:59

"euphoria-art" ja to napisałem na śmiechawe bo kiedyś robiłem test GOOGLEM pustego HTMLa i wyskakiwało 90/100 ale widzę ze coś naprawili :D, a sam wiesz ze zmniejszanie szczególnie elementów w kolorze czerwonym daje mizerne efekty w postaci "ciapek" "plamek" wybarwień. Pozdrawiam.

VMDesign

wewior (OpenSolution)

Avatar: wewior

2018-02-20 09:42

Mówicie i macie... zoptymalizowaliśmy pliki w oryginalnej wersji oprogramowania. Ok 30% zysku na wadze pliku.
Moja opinia na ten temat jest taka, że to ma sens jeśli mamy świadomego klienta (administratora strony).

Googlowe PSI z reguły sugeruje optymalizować grafiki, kompresować js, css, wprowadzać kompresję po stronie serwer/przeglądarka, stosować expire itd.
To jest wszystko super, ale powyżej pewnego poziomu przestaje mieć sens. Bo chodzi głównie o to, żeby czasy FCP i DCL były wystarczające, żeby nie tracić wizyt. OpenSolution.org ma dużo grafiki i nie jest jakoś wyjątkowo optymalizowane (oczywiście staramy się aby było optymalnie), a mieścimy się w dobrym czasie poniżej 0.5s (dla FCP i DCL). Wynik 85 / 100 też oczywiście można poprawiać, ale w pewnym momencie to już tylko hobby, a nie konieczność.
Jeśli tylko macie klientów z takim potencjałem, żeby będą w stanie złapać temat i nie wrzucać na stronę "byle czego", to warto ich trochę przeszkolić.

Kompresowanie css, nie ma sensu na etapie skryptu do pobrania z naszej strony. Warto abyście to jednak sami robili jeśli możecie, piszemy o tym w dokumentacji:
http://opensolution.org/docs/?p=pl-design-advanced#css-js-min
Expire w .htaccess też ma sens, ale to też do dodania na etapie serwisu produkcyjnego. Niestety nie zawsze serwery obsługują to dobrze. Druga sprawa, że trzeba mieć zrobione dobrze "wersjonowanie" plików statycznych, żeby każda modyfikacja w pliku nie wymagała zmiany jego nazwy i wywołań.

Co do licencji to pkt podany przez Fast-Graphic jest bardzo ważny, ale chodzi o modyfikację rozmiaru stopki, czyli np pomniejszenie jej wielkości w px, czy jakąś zmianę wyglądu. Optymalizacja pliku taka jaką wykonał radek-daniluk jest dopuszczalna, ponieważ nie wpływa na wygląd grafiki, zmienia po prostu algorytm wewnątrz pliku nie wpływając na jego wygląd. Mogłoby to mieć znaczenie w przypadku pliku .jpg, tak jak wspomniał vmdesign.pl

euphoria-art

Avatar: euphoria-art

2018-02-20 18:46

Quick.Cms mógł by opierać się w całości wyłącznie na autorskich skryptach nie używając JQ. Poza tym jest to bardzo dobry system.

treewood (OpenSolution)

Avatar: treewood

2018-02-21 20:42

Sławku uwielbiamy otrzymywać zupełnie skrajne sugestie od użytkowników. Inni znów narzekali, że nasze systemy nie mają jQuery i chcieliby by nasz system oprzeć o Smarty, Slick i jeszcze Bootstrap :)

Do góry
o nas | kontakt